Nowy MdM: będzie większe wsparcie dla rodzin

2015-08-19, 19:24

Nowy MdM: będzie większe wsparcie dla rodzin
Zmiany w programie MdM ułatwią skorzystanie z programu w mniejszych miejscowościach. Foto: Pixabay.com

Od 1 września wchodzą w życie zmiany w programie MdM. Będzie większe wsparcie dla rodzin wielodzietnych, a program obejmie też rynek wtórny. I to jest dobra informacja nie tylko dla osób z co najmniej trojgiem dzieci.

Posłuchaj

Na zmianach wprowadzonych do programu MdM skorzystają rodziny wielodzietne, mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse oraz analityk Home Broker Marcin Krasoń. /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Do tej pory z programu MdM korzystali przede wszystkim single i pary bez dzieci. Teraz ma się to zmienić. Między innymi, dzięki wyższym dopłatom do kredytów dla rodzin wielodzietnych - tłumaczy Marcin Jańczuk z Metrohouse.

- Obecnie rodzina z trójką dzieci, mogła liczyć na dopłatę w wysokości 15 procent. Według nowych standardów będzie to 30 procent. Więc ta zmiana będzie bardzo istotna. Odczują to również rodziny z dwójką dzieci, które do tej pory mogły liczyć na 15 procent, a teraz będą miały dopłatę do 20 procent – mówi. 

Co ważne, zmienią się też kryteria przyznawania dopłat dla rodzin z co najmniej trojgiem dzieci

- Rodziny wielodzietne nie będzie obowiązywał limit wieku. Ten limit jest ustalony na 35 lat, nie będzie też dotyczyć ich kryterium nieposiadania obecnie mieszkania. Więc osoby, które są w rodzinach wielodzietnych i chciałyby powiększyć obecne mieszkanie, mogą z takiego programu skorzystać – tłumaczy.

Od 1 września, program MdM obejmie też rynek wtórny. Skorzystają na tym przede wszystkim mieszkańcy mniejszych miast - dodaje analityk Home Broker Marcin Krasoń.

- Rynek pierwotny koncentruje się w aglomeracjach, deweloperzy budują głównie w dużych miastach, a w mniejszych, praktycznie od kilkudziesięciu lat nie wybudowano nowego bloku. Nowe budownictwo opiera się na trybie indywidualnym, ludzie kupują działkę i stawiają dom. Jeżeli ktoś chciałby kupić nowe mieszkanie to jest to niemożliwe, i teraz jeżeli damy taką możliwość skorzystania z dopłat na rynku wtórnym, to także w tych małych miejscowościach ludzie będą mogli kupować mieszkania z dopłatą – tłumaczy.

Ale rynek wtórny będzie traktowany nieco inaczej niż rynek pierwotny, bo będą niższe limity ceny 1 metra kwadratowego. Poza tym w niektórych dużych miastach trudno będzie znaleźć mieszkanie używane, które będzie kwalifikowało się do dopłaty.

Karolina Mózgowiec

Polecane

Wróć do strony głównej