X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W 2020 roku emerytury większe o 70 złotych

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 14:13
-Utrzymujemy waloryzację, nie ma żadnego zagrożenia, mamy zapisane prawie 8 mld złotych na przyszłoroczną waloryzację w projekcie budżetu na 2020 rok. Przygotowujemy na pierwsze 100 dni rządu ustawę o 13 emeryturze, także wszystkie zapowiedzi, które składaliśmy w czasie kampanii wyborczej będą oczywiście realizowane - powiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w programie "Aktualności Dnia" w Radiu Maryja. 
Stanisław Szwed
Stanisław SzwedFoto: Polskie Radio / AK

W przyszłym roku średnia renta i emerytura wzrośnie o ponad 70 złotych. Tak wynika z prognozowanego wskaźnika waloryzacji - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na podstawie ustawy mechanizm waloryzacji przewiduje podnoszenie świadczeń o wskaźnik inflacji powiększony o 20 %wzrostu realnych wynagrodzeń. 

 

Gość "Aktualności Dnia" wiceminister Stanisław Szwed podkreślił, że waloryzacja będzie także dotyczyła minimalnych emerytur, choć szczegóły w tej sprawie zostaną pokazane dopiero w przyszłym roku.


Rośnie zainteresowanie urlopami "tacierzyńskimi" 

-Zwiększa się liczba ojców, którzy korzystają z urlopu ojcowskiego, on jest obligatoryjny, czyli można z niego skorzystać w ciągu pierwszych dwóch lat od urodzenia dziecka. Drugą formą jest możliwość jego wykorzystania urlopu wspólnie z mamą, jako urlopu przysługującego po urodzeniu dziecka do jednego roku i ojcowie też mogą z tego urlopu skorzystać. Ta liczba wzrasta, ale w ponad 90 proc. przypadków z urlopu rodzicielskiego korzystają mamy - powiedział Stanisław Szwed.

Poprawiony wskaźnik zastępowalności pokoleń 

Rozmowa "Aktualności Dnia" ujawniła ciekawą tendencję dotycząca wskaźnika dzietności, co było podstawowym celem powstania i wprowadzenia programu 500 +.

-Wzrastają nam wskaźniki dzietności, bo w 2015 roku wskaźniki dzietności był na poziomie 1,27 -czyli na 100 kobiet rodziło się 127 dzieci. W ubiegłym roku było to 1,46, jednak w  roku 2018 w liczbach bezwzględnych, spadła liczba rodzących się dzieci. Ale w 2017 roku mieliśmy od dawna przekroczoną granicę 400 tys. urodzin.Ten spadek wynik z tego, że wpadliśmy w niż demograficzny, jeśli chodzi o mamy, które mogą rodzić. Tylko w ciągu lat 2017-2018 było o 80 tys. mniej kobiet w wieku rozrodczym, stąd ten spadek - podsumował Stanisław Szwed wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.   


PolskieRadio24/Radio Maryja/radiomaryja.pl/SW