Resort Przedsiębiorczości i Technologii: z powodu braku numeru PESEL z ewidencji może być wykreślonych ponad 200 tys. firm

2018-05-21, 07:55

Resort Przedsiębiorczości i Technologii: z powodu braku numeru PESEL z ewidencji może być wykreślonych ponad 200 tys. firm
Tarcza Prawna to m.in. elektronizacja procedur i zniesienie dwuinstancyjności w postępowaniach, których charakter na to pozwala.Foto: Shutterstock

Do 19 maja przedsiębiorcy, którzy nie podali przy rejestracji firmy numeru PESEL, mieli czas by uzupełnić go w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. To wymóg nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z 2015 roku. Wiele osób przyszło w piątek do urzędów gmin by sprawdzić swój wpis do ewidencji.

Posłuchaj

Z ewidencji działalności może być wykreślonych ok. 200 tys. firm/ Marcin Jagiełowicz, Naczelna Redakcja Gospodarcza
+
Dodaj do playlisty

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii uspokaja, że sprawa braku numeru PESEL w centralnej ewidencji może dotyczyć głównie przedsiębiorców zakładających działalność przed powstaniem systemu, czyli w latach dziewięćdziesiątych.

- Urzędnicy uzupełniali braki formalne jeśli aktywność firmy odnotował np. GUS. Wiedząc, że mogą występować jakieś braki z własnej inicjatywy sprawdzaliśmy różne bazy danych. Dokonaliśmy porównania tych baz i tam gdzie było to możliwe dopisaliśmy numery PESEL - mówi Zbigniew Wojciechowski z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Mimo to mogły się zdarzyć przypadki usunięcia z ewidencji - w takim przypadku w każdej chwili przedsiębiorca może wznowić działalność bez żadnej szkody. - Jeśli na prawdę dojdzie do sytuacji, że kogoś nie było w różnych ewidencjach, nie uzupełnił danych, a oczywiście mogły się zdążyć takie pojedyncze przypadki, to po to stworzyliśmy rozwiązania prawne, z których przedsiębiorcy mogą skorzystać - dodaje Zbigniew Wojciechowski. 

I przypomina, że Konstytucja Biznesu umożliwia składanie wniosków ze wskazaniem dat także wstecznych, kiedy rozpoczynało się działalność.  

Bożena Lublińska-Kasprzak z BCC mówi, że chaosu można było uniknąć przygotowując odpowiednią kampanię informacyjną. - Informacja powinna dotrzeć do firm wcześniej. W ewidencji jest ponad 2,5 mln firm. I jeśli każda z tych osób wybierze się do urzędu to zrobi się chaos informacyjny - dodała.

Przedsiębiorcy, na uzupełnienie numeru PESEL, mieli 2 lata. Chodzi o to, aby z centralnej ewidencji zostały usunięte niedziałające firmy.

Resort Przedsiębiorczości i Technologii szacuje, że wykreślonych zostanie ponad 200 tys. firm. 

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Marcin Jagiełowicz, kw  

Polecane

Wróć do strony głównej