X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Nowe przepisy o upadłości konsumenckiej mają pomóc bankrutom szybciej stanąć na nogi

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 11:23
Szykują się zmiany w przepisach o upadłości konsumenckiej. Postępowanie upadłościowe w niektórych przypadkach ma być znacznie krótsze i prostsze.
W Polsce rocznie z upadłości konsumenckiej korzysta ponad 5 tys. osób, ale poważnie zadłużonych jest znacznie więcej.
W Polsce rocznie z upadłości konsumenckiej korzysta ponad 5 tys. osób, ale poważnie zadłużonych jest znacznie więcej.Foto: PIXABAY

Jedną z planowanych zmian jest np. wyodrębnienie tzw. spraw bezspornych i skrócenie ich rozstrzygania do niezbędnego minimum, tak aby nie trwały, jak to bywa obecnie, przez kilka lat.

Emeryci i renciści potraktowani bardziej humanitarnie

Do tej pory gorzej traktowani w stosunku do innych ogłaszających upadłość byli np. emeryci i renciści. Zdarzało się, że zapadały wyroki wobec takich osób, w wyniku których były one praktycznie pozbawiane środków do życia w wyniku zajęcia części świadczeń, typu – emerytura lub renta. Nowe przepisy mają zmienić tę sytuację i być oparte o zasady humanitaryzmu.

Proponowane zmiany dotyczą też osób, które w skutek spirali długów popadły w stan upadłości. To wyjście na przeciw tym, którzy świadomie lub celowo (np. hazardziści) zbankrutowali i dotąd nie mogli skorzystać z przepisów o upadłości konsumenckiej.

Rozszerzenie przepisów o upadłości wobec przedsiębiorców

Kolejna sprawa dotyczy byłych przedsiębiorców, wobec których przepisy o upadłości konsumenckiej miały zastosowanie pod warunkiem tzw. słuszności oraz ze względu na przesłanki humanitarne. Teraz zakres upadłości wobec byłych przedsiębiorców ma zostać rozszerzony.

W 2018 r., jeśli nowe rozwiązania wejdą w życie, brak ogłoszenia upadłości przez przedsiębiorcę albo złożenie opóźnienie się ze złożeniem wniosku nie będzie już przesłanką do odrzucenie wniosku o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

Wiecej skorzysta

W Polsce rocznie z upadłości konsumenckiej korzysta ponad 5 tys., osób, ale ludzi bardzo zadłużonych jest znacznie więcej. Projekt zmian powstały w Ministerstwie Sprawiedliwości przewidujący uproszczoną i szybszą procedurę oddłużenia ma sprawić, że z dobrodziejstw tych przepisów będzie mogło skorzystać więcej osób, które zbankrutowały.

Akkal, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Upadłość konsumencka bije w Polsce rekordy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2016 12:39
Polacy coraz częściej ogłaszają upadłość konsumencką. Przez trzy kwartały tego roku zrobiło to prawie 3 tys. osób, czyli dwa razy tyle, co w tym samym czasie 2015 roku – informuje "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie liczba upadłości konsumenckich. Ale to nie jest zła wiadomość

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 10:28
Z możliwości ogłoszenia bankructwa skorzystały w 2016 roku 4 tys. 434 osoby. To ponad dwukrotnie więcej niż w 2015 r. To efekt m.in. większej świadomości konsumentów, co do istnienia takiego rozwiązania, ale też uproszczenia dostępu do ogłoszenia bankructwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Upadłość konsumencka bije rekordy popularności. Dla wielu konsumentów to ostatnia deska ratunku

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 19:00
W marcu padł rekord, jeśli chodzi o liczbę osób ogłaszających upadłość konsumencką. Było ich 546, czyli o 35 więcej niż w rekordowym do tej pory październiku 2016 roku. Eksperci podkreślają jednak zgodnie, że nie są to dane niepokojące, a normalny element gospodarki, a ogłoszenie upadłości dla wielu osób jest jedyną szansą na wydostanie się z poważnych tarapatów finansowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Upadłość konsumencka: za 30 złotych można pozbyć się długów i spłacić wierzycieli

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 20:22
Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym przewidzianym dla osób fizycznych, które stały się niewypłacalne. Ale nie w wyniku niedbalstwa lub umyślnie.
rozwiń zwiń