CBOS: Polacy biedy się nie boją

2018-04-12, 14:22

CBOS: Polacy biedy się nie boją
Według badania CBOS-u Polacy coraz lepiej oceniają swoją sytuację materialną.Foto: PIXABAY

Odsetek osób, które deklarują, że żyje im się dobrze lub bardzo dobrze, jest najwyższy z dotychczasowych. Większość badanych (53 proc.) uważa, że żyje na średnim poziomie, a zdecydowana większość (78 proc.) nie boi się biedy - wynika z badania CBOS-u.

Większość Polaków nie obawia się też przyszłości: 72 proc. jest zdania, że ich warunki materialne się nie zmienią, jedna piąta ankietowanych (21 proc.) uważa, że w ciągu najbliższego roku warunki materialne ich gospodarstw domowych poprawią się, jedynie co czternasty (7 proc.) sądzi, że się pogorszą.

Jak podkreśla CBOS, w ostatnich miesiącach odsetek osób obawiających się pogorszenia warunków materialnych jest rekordowo niska - wynika z badania warunków materialnych.

2 proc. w luksusie, tyle samo w biedzie

Jako luksusowe swoje warunki określiło 2 proc. respondentów. Taki sam odsetek badanych przez CBOS znalazł się na drugim biegunie uznając, że żyje w biedzie i nie wystarcza im nawet na zaspokojenie podstawowych potrzeb. 17 proc. uważa, że żyje skromnie i na co dzień musi bardzo oszczędnie gospodarować swym budżetem. z kolei 26 proc. ocenie, że żyje bardzo dobrze i nie musi oszczędzać. Ponad połowa badanych (53 proc.) ocenia, że żyje na średnim poziomie - pieniędzy wystarcza im na codzienne wydatki, jednak większe zakupy wymagają zaciśnięcia pasa.

Gorzej niż inni oceniają ją respondenci starsi, gorzej wykształceni oraz mieszkający w mniejszych miejscowościach. Jedna trzecia ankietowanych z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym (33 proc.), ponad jedna czwarta respondentów w wieku 65 lat i więcej (27 proc.) oraz 22 proc. mieszkańców wsi deklaruje, że żyje skromnie lub bardzo biednie.

Trend poprawy materialnej trwa od kilku lat

Analitycy CBOS podkreślili, że tegoroczne wyniki wpisują się w trwający od kilku lat trend poprawy wskaźników położenia materialnego, znajdujący odzwierciedlenie zarówno w wynikach innych naszych badań, jak i obiektywnych wskaźnikach makroekonomicznych.

PAP, ak, NRG

Polecane

Wróć do strony głównej