X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Min. Tchórzewski o energetycznych dylematach stojących przed Polską. Atom w rezerwie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 15:17
Nie wyobrażam sobie budowy energetyki wiatrowej na morzu, bez perspektywy rezerwy w postaci atomu - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Minister Energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że istnieje duża presja na budowę energetyki wiatrowej na morzu.
Minister Energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że istnieje duża presja na budowę energetyki wiatrowej na morzu.Foto: PIXABAY

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach minister przyznał, że istnieje duża presja na budowę energetyki wiatrowej na morzu, a prawdopodobny poziom oczekiwań potencjalnych inwestorów to 7-9 GW.

Otwieramy się na morze

„Tyle samo mocy musimy mieć w rezerwie” - ocenił, dodając, że nad morzem nie ma dużych konwencjonalnych źródeł energii, które taką rezerwę mogłyby zapewnić. ”Nie ukrywam, że czekam na decyzję - tak, otwieramy się na morze, jeżeli otworzymy się na rozbudowę energetyki konwencjonalnej nad morzem” - stwierdził.

Przypomniał, że PGE rozważa budowę na północy kraju dwóch nowych bloków gazowych, ale „jest też potrzebna niezwykle ważna decyzja o budowie elektrowni jądrowej”. „Nie wyobrażam sobie podjęcia decyzji o budowie offshore bez rozstrzygnięcia sprawy energetyki jądrowej" - mówił minister.

Udział węgla będzie spadał

Jak zaznaczył, „od 2021 r. udział węgla w produkcji energii elektrycznej będzie sukcesywnie spadał w związku z koniecznością wyłączenia najstarszych bloków". "A wszystko co nowe, będzie 'pozawęglowe'. Zakładam utrzymanie poziomu zużycia węgla do roku 2045-2050, co przy dynamicznym wzroście zużycia energii elektrycznej oznacza spadek udziału węgla w produkcji z ok. 80 proc. do 50 proc.” - dodał szef resortu energii.

Rośnie zużycie gazu 

Prezes PGNiG Piotr Woźniak w czasie dyskusji o strategii dla polskiej energetyki zwrócił z kolei uwagę na bardzo szybki wzrost zużycia gazu, za który odpowiada elektroenergetyka. Podkreślił, że w ciągu 4 lat sektor ten podbije zużycie o kolejne 4 mld przy bardzo konserwatywnych założeniach.

To oznacza, że ewentualne kłopoty z dostawami gazu przekładać się będą na braki energii, dlatego koniecznie należy usunąć monopol w imporcie gazu i zapewnić sobie dostęp do złóż zewnętrznych na warunkach rynkowych - mówił prezes PGNiG.

Wyraził też przekonanie, że sytuację taką uda się osiągnąć po 2022 r. czyli po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe, przy jednoczesnym zwiększeniu możliwości produkcyjnych PGNiG na koncesja spółki na Morzu Północnym i szelfie norweskim. Chcemy wypełnić gazociąg własnym gazem, własny gaz zawsze jest najtańszy – podkreślił.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister Tchórzewski: innowacje pozwolą górnictwu sprostać wyzwaniom klimatycznym

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 08:32
Dzięki innowacjom górnictwo węgla kamiennego może sprostać wyzwaniom klimatycznym i udowodnić, że korzystanie z węgla jako źródła energii może być efektywne i bezpieczne dla środowiska – przekonywał w środę w Wiśle minister energii Krzysztof Tchórzewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwa lata rządu PiS. Tchórzewski: poprawiliśmy bezpieczeństwo energetyczne państwa

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 17:53
Ministerstwo energii podsumowało pierwsze dwa lata działalności tego resortu. Główne prace były skoncentrowane na restrukturyzacji górnictwa, modernizacji energetyki, zróżnicowaniu źródeł dostaw energii, a także zwiększeniu innowacyjności tej branży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGE chce wykorzystać potencjał polskiego rynku ciepła. Duże inwestycje i zmiana struktury paliw na niskoemisyjne

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 13:40
Największy wytwórca ciepła w Polsce spółka PGE zapowiada do 2030 roku inwestycje w wysokości 17 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef resortu energii: „Polska jest coraz bliżej absolutnej suwerenności gazowej"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 13:02
Budowa gazociągu GIPL łączącego Polskę i Litwę ma się rozpocząć w 2019 roku – poinformował goszczący w Wilnie polski minister energii Krzysztof Tchórzewski.
rozwiń zwiń