X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Mniej barier w otoczeniu biznesu. Pakiet MŚP coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 11:04
Sejm zdecydował w głosowaniu, że projekt tzw. pakietu MŚP trafi do komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji.
Pakiet MŚP ma znieść wiele podatkowych i biurokratycznych barier, które ograniczają działalność biznesową.
Pakiet MŚP ma znieść wiele podatkowych i biurokratycznych barier, które ograniczają działalność biznesową.Foto: Pixabay

We wtorek podczas pierwszego czytania wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj oświadczył, że to "kolejna porcja zmian" przygotowanych we współpracy z przedsiębiorcami. Zaznaczył, że projekt odpowiada na postulaty przedsiębiorców dotyczące spraw, które im "przeszkadzają czy wręcz irytują ich w codziennej działalności gospodarczej".

Zwiększyć przeżywalność firm

Ten pakiet, jak podkreślił, zawiera blisko 50 punktowych zmian, które mają ograniczyć bariery prawne w otoczeniu przedsiębiorców. "Głównie przedsiębiorców z sektora MŚP" - zaznaczył. Haładyj wskazał na możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu wartość pracy małżonka.

Projekt zakłada też, jak referował, że jednorazowo będzie można rozliczyć stratę podatkową do wysokości 5 mln zł. Według wiceszefa MPiT to powinno zwiększyć przeżywalność firm.

Innym, "celowanym rozwiązaniem" jest zwolnienie podatkowe w CIT od niektórych dochodów alternatywnych spółek inwestycyjnych (ASI)uzyskanych ze zbycia udziałów/akcji - mówił Haładyj. "ASI są świetnym źródłem kapitału dla przede wszystkim start-upów, które odznaczają się dużą inwestycyjnością, ale też zazwyczaj małą kapitalizacją" -argumentował. Chodzi, jak wyjaśnił, żeby zwiększyć wehikuły finansowe dla małych firm.

Nie premiować nierzetelnych kontrahentów

Prezentowane rozwiązania zakładają też skrócenie terminu uprawniającego wierzyciela, który nie otrzymał należności, do skorzystania z ulgi na złe długi w VAT ze 150 do 90 dni. Jest to rozwiązanie wprowadzone po to, by "nie premiować kontrahentów, którzy nie płacą swoim wierzycielom" - tłumaczył wiceminister. Zwrócił też uwagę na status "małego podatnika” w PIT i CIT, który uzyskają firmy o sprzedaży do 2 mln euro rocznie (obecnie jest to 1,2 mln euro).

Rozwiązanie, które obejmuje blisko 5 mln pracowników i wpływa na ponad 1 mln pracodawców to - jak zaznaczył wiceminister - zniesienie bezwzględnego obowiązku pracodawcy zapewnienia szkoleń okresowych BHP pracownikom administracyjno-biurowym. "Podnosimy też do 50 pracowników (ponad dwukrotnie) limit pracowników, do którego pracodawca nie musi zatrudniać specjalistów od BHP" - wyliczył.

Przepis, który ma - jak przekonywał wiceszef MPiT - urealnić system wezwań na badania kontrolne - zwolnień L4. "Chodzi o to, żeby te zwolnienia, które są krótkotrwałe, a które stanowią ponad 50 proc. wszystkich zwolnień chorobowych były możliwe do skontrolowania" - wyjaśniał.

Mniej papierologii

Podkreślił, że dzisiejszy system "podwójnego awizowania" jest kulawy, jeżeli chodzi o możliwość wyłapywania nieprawidłowości. Zaznaczył, że nie chodzi o zakazanie korzystania ze dobrodziejstw zwolnienia lekarskiego, tylko "urealnienie obecnie obowiązującego systemu weryfikacji tychże zwolnień".

Projektowane przepisy zakładają ponadto ujednolicenie formularzy deklaracji podatkowych w przypadku podatków lokalnych (podatku od nieruchomości czy leśnego) oraz umożliwienie składania ich drogą elektroniczną. Jak mówił Haładyj, obecnie formularze są bardzo zróżnicowane - opracowują je samorządy, co utrudnia przedsiębiorcom, mającym nieruchomości na terenie więcej niż jednej gminy, rozliczanie podatków należnych samorządom.

Kolejna propozycja zawarta w projekcie to, jak mówił wiceszef MPiT, skrócenie do 5 lat okresu obowiązkowego przechowywania zatwierdzonych sprawozdań finansowych. Obecnie obowiązek ten jest bezterminowy.

Przewidziano też zmiany w funkcjonowaniu spółki z o.o. - których jest według Haładyja ponad 400 tys. Możliwe będzie np. podejmowanie wszystkich uchwał przez wspólników na odległość, w trybie obiegowym.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamiast ośmiu podatków tylko jeden? Zmiany w systemie mogłyby zwiększyć wynagrodzenia pracowników o 22 proc.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 20:45
System podatkowy w Polsce potrzebuje gruntownej zmiany. Projekt Nowego Ładu Podatkowego zakłada radykalne jego uproszczenie. Polegać ma to m.in. na zastąpieniu podatków dochodowych – podatkami przychodowymi.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firmy rodzinne: korzystne przepisy wejdą w życie z mocą wsteczną

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 19:25
Korzystne dla sukcesorów firm zmiany podatkowe wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia tego roku; projekt przyjął Komitet Stały Rady Ministrów - poinformował w poniedziałek dyrektor departamentu podatków dochodowych w resorcie finansów Maciej Żukowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie ulga dla firm za komercjalizację wynalazków

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 09:49
Resort finansów planuje wprowadzenie ulgi podatkowej dla firm komercjalizujących swoje wynalazki - poinformował PAP dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów Maciej Żukowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy transparentność podatkowa będzie wspierać biznes?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 13:11
Rozpoczęta w ostatnim czasie dyskusja na temat transparentności podatkowej wkracza na nowy poziom. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów dane podatkowe kluczowych przedsiębiorców w kraju staną się jawne. To może być podstawą – na wzór gospodarek zachodnich – do budowania efektywnego systemu współpracy biznesu z administracją, o ile obie strony wykażą się daleko idącym zrozumieniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozliczenia podatkowe największych firm. Kto zapłacił a kto jest dłużnikiem?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 13:35
MF opublikowało w poniedziałek informację o rozliczeniach ponad 2 tys. największych firm. W 2016 r. podatku nie zapłacili np. niektórzy operatorzy telekomunikacyjni, najwięcej fiskusowi oddały banki i grupy kapitałowe spółek skarbu państwa.
rozwiń zwiń