X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ceny energii dla przemysłu ostro w górę. Co to oznacza dla konsumentów?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 13:28
Cena uprawnień do emisji CO2 przekroczyła 20 euro za tonę. Rok temu stawka wynosiła 5 euro. Drożeje też węgiel, na którym oparta jest polska energetyka. 
Audio
  • Rosną szybko ceny energii dla przemysłu. Co to oznacza dla przeciętnego zjadacza chleba? O tym w audycji Marcina Jagiełowicza.
Rosną ceny energii dla sektora przemysłowego.
Rosną ceny energii dla sektora przemysłowego.Foto: Pixabay

Jak mówił w radiowej Jedynce Marek Kępa - prezes Arcelormittal Huta Warszawa - dla jego firmy energia to nawet 15 procent kosztów wytworzenia produktu. Teraz firma szuka oszczędności na przykład w częściowym wytwarzaniu energii na swoje potrzeby. Nie jest w tym odosobniona.

Jakpowiedział Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych - wzrostów cen energii można się było spodziewać. Teraz dla niektórych firm droga energia może oznaczać decyzję o wyprowadzeniu biznesu z Polski.

Z wyliczeń Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii wynika, że przemysł energochłonny generuje 73 mld zł polskiego PKB i ok. 400 tysięcy miejsc pracy.

W ostatnich dniach Ministerstwo Energii zwróciło się w sprawie rosnących cen uprawnień z zapytaniem do Komisji Europejskiej. Jeśli okaże się, że za 400 procentową podwyżką stoi spekulacja, resort liczy na obniżenie ceny uprawnień.

Niebawem rząd ma opublikować strategiczny dokument "Polityka Energetyczna Polski". Mają się pojawić m.in. pakiety osłonowe dla przemysłu energochłonnego. Rząd podobnie jak w innych państwach Unii Europejskiej wypłacałby firmom rekompensaty.

Marcin Jagiełowicz, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rynek mocy na ostatniej prostej. O ile wzrosną nam rachunki za prąd

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 17:15
Negocjacje ostatecznego kształtu rynku mocy w Polsce są na ostatniej prostej. Jutro powinniśmy poznać treść rozporządzenia po zakończonych już konsultacjach. Wiemy już, że zgodnie z nowymi przepisami, będziemy płacić nie tylko za prąd, ale także za gotowość do jego dostarczenia. I własnie na ten temat z dr Maciejem Sokołowskim, ekspertem do spraw energetyki w radiowej Jedynce rozmawiała Justyna Golonko.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister energii: ceny prądu dla gospodarstw domowych nie wzrosną

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 11:40
Jak zapewnił dziennikarzy minister energii Krzysztof Tchórzewski, nie ma mowy o podwyżkach cen prądu dla gospodarstw domowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny prądu: rząd zapewnia, że nie wzrosną dla gospodarstw domowych, ale co z firmami?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 13:43
Wszystko wskazuje na to, w sprawie cen prądu w okresie zimowym będziemy mieli do czynienia z iście salomonową decyzją regulatora – przeciętny Kowalski za energię elektryczną nie zapłaci więcej, ale firmy, instytucje publiczne i przemysł, powinny liczyć się z podwyżką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny węgla rosną, a sezon grzewczy dopiero się zaczyna

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 18:30
Rozpoczęcie sezonu grzewczego może boleć. Ceny węgla biją kolejne rekordy. W sierpniu 2018 roku cena węgla dla energetyki wzrosła w stosunku do lipca o 4,3 proc. i osiągnęła poziom najwyższy od pięciu lat. 
rozwiń zwiń