X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jak zredukować CO2? Min. środowiska o polskich rozwiązaniach

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 12:54
Konieczne jest wzmocnienie działań na rzecz ochrony klimatu - powiedział na otwarciu politycznych negocjacji w Katowicach szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk. Minister przedstawił również polskie rozwiązania dotyczące redukcji dwutlenku węgla.
Audio
  • Minister środowiska Henryk Kowalczyk mówi o działaniach na rzecz ochrony klimatu. (IAR)
  • Szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk mówi o programie "Czyste Powietrze". (IAR)
Czyste Powietrze, to program dzięki któremu Polska ograniczy emisję dwutlenku węgla o ok. 18 mln ton.
"Czyste Powietrze", to program dzięki któremu Polska ograniczy emisję dwutlenku węgla o ok. 18 mln ton.Foto: Pixabay

Minister zwrócił uwagę, że trzeba działać szybko, aby powstrzymać skutki zmian klimatu. "Trwa wyścig z czasem, dlatego bez względu na wyniki trwających negocjacji wszyscy musimy wzmocnić nasze dotychczasowe działania", mówił.

"Czyste powietrze"

Henryk Kowalczyk podkreślił, że Polska zredukowała emisję dwutlenku węgla o znacznie wyższą wartość niż wynikało to z Protokołu z Kioto. "Byliśmy zobligowani do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 6 proc., a faktycznie zmniejszyliśmy o 30 proc.", powiedział.

Szef resortu środowiska dodał, że Polska w tym roku rozpoczęła realizację programu "Czyste Powietrze", dzięki któremu ograniczymy emisję dwutlenku węgla o ok. 18 mln ton. "Obejmiemy tym programem ok. 3 mln domów jednorodzinnych, na co przeznaczymy 25 mld euro", mówił Henryk Kowalczyk.

Program "Czyste Powietrze" ma nie tylko poprawić jakość powietrza, ale także zwalczyć ubóstwo energetyczne.

Elektromobilność i paliwa alternatywne kontra CO2

Minister przedstawił także projekt adaptacyjny do zmian klimatu dla 44 polskich miast. "Dzięki projektowi będzie można ochronić przed skutkami zmian klimatu około 30 proc. ludności", przekonywał Henryk Kowalczyk. Inne działania mające na celu redukcję dwutlenku węgla to np.: rozwój elektromobilności i paliw alternatywnych. Rząd na ten cel przeznaczy w najbliższych latach 10 mld zł. 

Na COP24 delegaci blisko 200 krajów mają wypracować wspólne wytyczne, dotyczące sposobów realizacji Porozumienia Paryskiego z 2015 r. Jego głównym założeniem jest ograniczenie globalnego wzrostu temperatury znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej. Konferencja klimatyczna w Katowicach potrwa do 14 grudnia. 

IAR, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister środowiska: nawet 90 procent dotacji na wymianę pieca i ocieplenie domu. Program "Czyste powietrze"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 09:13
Resort zakłada, że w wyniku programu dotacji „Czyste powietrze” 80 procent domów jednorodzinnych ma być zmodernizowanych. To ma zredukować o 60 procent zanieczyszczenia w powietrzu – o tym mówił w Jedynce minister Henryk Kowalczyk. Szczegółowe informacje będą podane do publicznej wiadomości w przyszłym tygodniu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Alarm Smogowy: martwe przepisy utrudniają walkę ze smogiem

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 16:06
Zaczął się sezon grzewczy, a wraz z nim sezon na smog. Niestety, walka o czyste powietrze musi potrwać, ale nadal nie przestrzega się tych zakazów, które mogłyby smog choćby ograniczyć - mowa o powszechnym spalaniu śmieci w domowych piecach. Polski Alarm Smogowy zwraca uwagę, że przepisy w tej sprawie są martwe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Kowalczyk: Polska jest liderem w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 08:51
- Od 1989 roku Polska zredukowała o 30 proc. emisję dwutlenku węgla, więc jesteśmy liderem w jej ograniczaniu - powiedział Henryk Kowalczyk minister środowiska w audycji "Sygnały dnia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister środowiska: dla Polski bardzo ważna jest neutralność klimatyczna

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 16:39
- Kluczowe jest określenie globalnych wyzwań wynikających z ekstremalnych zjawisk pogodowych. To pierwszy COP 24 istniejący w przestrzeni internetowej - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Kwiatkowski: Polska ma najgorszą jakość powietrza w UE

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 12:03
Spośród krajów Unii Europejskiej, to w Polsce jakość powietrza jest najgorsza – powiedział w Katowicach prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Bardzo wiele do życzenia pozostawia koordynacja działań na rzecz walki ze smogiem – oceniła Izba po przeprowadzonej kontroli.
rozwiń zwiń