X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rewolucja na A2. Droga będzie szersza

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 12:40
Autostrada A2 z Warszawy do Łodzi zostanie poszerzona. Rozbudowę trasy o dodatkowe pasy ruchu zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że decyzja ta była oczekiwana przez kierowców.
Audio
  • Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas konferencji prasowej zapowiedział poszerzenia autostrady A2 na odcinku Warszawa-Łódź. (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

Kończy się przepustowość A2

- Ruch na autostradzie A2 pomiędzy Warszawą i Łodzią już teraz zbliża się do wartości granicznych dla obecnego przekroju, a w najbliższych latach spodziewany jest dalszy stopniowy jego wzrost. Spowoduje to, że w perspektywie kilku najbliższych lat może dojść do wyczerpania przepustowości tej trasy. To połączenie będzie miało także bardzo istotne znaczenie w kontekście planów realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dlatego podjęliśmy decyzję o rozbudowie tego odcinka A2 do trzech pasów ruchu w każdą stronę - powiedział minister infrastruktury.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła już postępowanie przetargowe, mające na celu wyłonienie wykonawców dokumentacji projektowej dla dobudowy trzeciego pasa ruchu na odcinku autostrady A2 od Łodzi do Warszawy. Inwestycja polegać będzie na dobudowie trzeciego pasa ruchu od węzła Łódź Północ do węzła Pruszków, a na odcinku węzeł Pruszków – węzeł Konotopa czwartego pasa ruchu.

Łatwiejsza podróż na trasie Warszawa-Łódź

Dobudowa będzie realizowana po wewnętrznych stronach obu jezdni autostrady A2, z wykorzystaniem szerokiego pasa rozdziału przewidzianego podczas budowy autostrady pod przyszłe poszerzenie. Inwestycja pozwoli na dostosowanie parametrów technicznych autostrady A2 do istniejącego i prognozowanego natężenia ruchu, zwiększenie przepustowości i usprawnienie połączenia drogowego pomiędzy Warszawą a Łodzią.

Prace przygotowawcze będą prowadzone maksymalnie do 2021 roku. Ich koszt jest szacowany na około 7 mln zł. Budowa dodatkowych pasów została przewidziana na okres nawet do 3 lat, z uwagi na to, że prace są planowane bez wyłączania odcinka z ruchu. Łączny koszt rozbudowy może wynieść ok. 600 mln zł.

Droga do Centralnego Portu Komunikacyjnego 

Autostrada A2 na odcinku z Łodzi do Warszawy będzie najważniejszą drogą dojazdową z obu miast do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Inwestycja ta jest planowana w gminie Baranów, około 40 kilometrów na zachód od Warszawy. 

Pierwsze przygotowania do obu inwestycji drogowych rozpoczną się na przełomie stycznia i lutego. W 2021 roku powinny się rozpocząć prace budowlane, a trzy lata później inwestycje zostaną zakończone. Centralny Port Komunikacyjny ma powstać w 2027 roku.

Rozbudowa A4

Minister infrastruktury przypomniał również, że GDDKiA w grudniu 2018 r. ogłosiła przetarg na opracowanie studium korytarzowego wraz z analizą techniczno-ekonomiczno-logistyczną rozbudowy lub budowy autostrady A4 pomiędzy Wrocławiem i Krzyżową. 

Dodał, że w przypadku tej autostrady są rozpatrywane trzy warianty przebudowy. - Są one tak różne, że nie możemy mówić o dokładnych kosztach, kalkulowane są one w okolicach 4 mld zł - powiedział minister i poinformował, że pieniądze mają pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego.

Dodał, że jeden wariant przebudowy A4 przewiduje prace na obecnym śladzie, kolejny na nowym przebiegu, a trzeci jest kombinacją dwóch wskazanych wariantów.

IAR/PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Umowa na przygotowanie koncepcji fragmentu A2 podpisana

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 15:49
W Białej Podlaskiej podpisana została umowa na przygotowanie koncepcji programowej budowy fragmentu autostrady A2 między tym miastem a Siedlcami. Odcinek ma powstać do końca 2024 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie obwodnica, znikną korki

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 15:19
Rozpoczęła się budowa odcinka S17 i obwodnicy Kołbieli, oczekiwana od wielu lat - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w Kołbieli. Dodał, że na tym odcinku od lat tworzą się kilkudziesięciominutowe zatory.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Min. Adamczyk: Nie ma decyzji w sprawie przebiegu S12

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 16:13
Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował, że kolejne konsultacje społeczne w sprawie budowy odcinka drogi ekspresowej S12 w okolicach Radomia odbędą się w listopadzie tego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o budowie dróg: problemem brak rąk do pracy

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 11:31
Rozbudowa sieci dróg, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz modernizacja zarówno taboru, jak i linii kolejowych. To priorytety Ministerstwa Infrastruktury przedstawione na konferencji podsumowującej 3 lata działania resortu kierowanego przez Andrzeja Adamczyka. W Polskim Radiu komentarz Adriana Furgalskiego (Zespół Doradców Gospodarczych TOR).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest decyzja wojewody ws. budowy fragmentu drogi S7 Warszawa-Grójec

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 20:22
Wyjazd z Warszawy w kierunku Krakowa będzie łatwiejszy. Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję o zezwoleniu na realizację dwóch odcinków drogi S7 na odcinku Warszawa-Grójec - poinformował w piątek rzecznik prasowy Wojewody Mazowieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na autostradzie A2 od 2 stycznia 2019 r. wzrosną opłaty dla aut ciężarowych

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 20:18
Na płatnym odcinku autostrady A2 Nowy Tomyśl - Konin wzrosną od 2 stycznia 2019 roku na opłaty dla pojazdów ciężarowych. Stawki opłat dla pojazdów kategorii 1, czyli aut osobowych i motocykli oraz pojazdów kategorii 5 (nienormatywne) pozostaną bez zmian. 
rozwiń zwiń