more_horiz
Gospodarka

Giełda służy nie tylko graczom

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 07:20
Kto i na jakich zasadach może inwestować na giełdzie - w radiowej Jedynce przypomniał Rafał Sadoch analityk DM mBanku.
Audio
  • Kto i na jakich zasadach może inwestować na gięłdzie? O tym w radiowej Jedynce mówił analityk DM mBanku Rafał Sadoch. (Justyna Golonko)
Giełda to dla firm miejsce pozyskiwania kapitału.
Giełda to dla firm miejsce pozyskiwania kapitału.Foto: shutterstock

Jak mówił ekspert - na giełdzie może inwestować każdy. Inwestor giełdowy - dodał - to osoba, która posiada określony kapitał i przy danym ryzyku jest skłonna do tego, aby zainwestować swoje środki w celu osiągnięcia materialnych korzyści.

Pierwszy krok


Pierwszym krokiem, jeśli chcemy stać się graczem giełdowym, jest założenie rachunku maklerskiego w domu maklerskim czy w banku. By ruszyć na giełdę - mówił ekspert - wcale nie trzeba mieć dużego kapitału.

Jak przypomniał Rafał Sadoch - Giełda Papierów Wartościowych to nie tylko miejsce służące grze giełdowej dla inwestorów indywidualnych, ale również miejsce, gdzie firmy szukają kapitału dla swojej działalności i rozwoju.

Można zarobić, można stracić 

Zdaniem eksperta - trzeba mieć świadomość, że na giełdzie można stracić a nie tylko zarobić. Jeśli trafi się w zły czas i będziemy mieli do czynienia z rynkiem niedźwiedzia to nasz kapitał może w znacznym stopniu zostać uszczuplony. Radził, że środki inwestowane na rynku kapitałowym "absolutnie nie mogą być niezbędne do bieżącego funkcjonowania". 

Niestety w zeszłym roku spółek, które "dały zarobić" było jak na lekarstwo. Z blisko 440 notowanych na GPW tylko około 80 zakończyło 2018 rok na plusie. 

Justyna Golonko, ak, NRG


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak