X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polish Circular Hotspot

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 15:31
Polish Circular Hotspot jest publiczno-prywatną platformą skupiającą podmioty, które dzięki współpracy i dostępowi do wspólnych zasobów mogą przyczynić się do rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego (gospodarka cyrkularna), jak też realizować własne interesy na polu gospodarczym. Platforma umożliwia łączenie potencjału i zasobów różnych grup interesariuszy: administracji państwowej, samorządowej, biznesu i świata nauki pod jednym szyldem. To pozwala na bardziej efektywne promowanie koncepcji cyrkularnych.
Audio
  • O tym, czym jest Polish Circular Hotspot, mówi Agnieszka Sznyk, prezes Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)

- W tej chwili na świecie zachodzi transformacja gospodarki z modelu linearnego w kierunku cyrkularnym czyli takim, w którym wykorzystujemy zasoby w sposób bardzo zrównoważony. Staramy się przy tym myśleć  w jaki sposób produkujemy i konsumujemy. Aby uzyskać tę transformację również w Polsce, stworzyliśmy Polish Circular Hotspot, w ramach której chcemy skupić wszelkie aktywności i działania, które są  związane z  gospodarką obiegu zamkniętego, gospodarką cyrkularną - wyjaśnia Agnieszka Sznyk, prezes zarządu Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju.

W ramach tej inicjatywy będą działały między innymi samorządy. Na przykład miasta mogą  łączyć swoje siły, aby wdrażać rozwiązania w rodzaju smart city. Chodzi o to, aby życie w nich  stawało się bardziej przyjazne mieszkańcom i środowisku, aby  było bardziej proekologiczne. Platforma zrzesza także firmy i chce działać sektorowo. Na przykład, aby sektor tekstylny starał się produkować ubrania w sposób bardziej zrównoważony, z poszanowaniem środowiska. Przejawem takiego trendu  na świecie jest odejście od modelu posiadania na rzecz leasingu, nawet w odniesieniu do ... ubrań. W Holandii działa firma, z której można wypożyczyć dżinsy i przez rok płacić miesięczną opłatę. Zwrócone spodnie są odnawiane i udostępniane kolejnym zainteresowanym. Jeżeli to brzmi  dla kogoś zbyt  anegdotycznie, to poważniejszy przykład dotyczy choćby wind instalowanych w budynkach. One również są leasingowane, a zatem producent stara się je wyprodukować w taki sposób, aby działały jak najdłużej, a tam samym mniej surowców naturalnych zostało wykorzystanych przy wytworzeniu kolejnych tego rodzaju urządzeń.

Inicjatywa Circular Hotspot jest realizowana również w innych krajach. Rozwija się  w tej dziedzinie współpraca międzynarodowa czego wyrazem jest podpisanie podczas szczytu klimatycznego w Katowicach ( w grudniu 2018 r.) porozumienia o współpracy między Polish Circular Hotspot, a Holland Circular Hotspot, Circular Change (Słowenia), Zero Waste Scotland, Circular Norway oraz ministerstwem gospodarki  Luksemburga. Tym samym polski hotspot dołączył do najlepszych europejskich organizacji z obszaru gospodarki cyrkularnej.

- Chcemy wymieniać się wiedzą, doświadczeniami i pomagać firmom w znalezieniu partnerów, aby możliwe było wspólne stosowanie rozwiązań zrównoważonych ekologicznie, które pomogą w przekształceniu gospodarki w kierunku cyrkularnym - dodaje Agnieszka Sznyk.

W najbliższym czasie Polish Circular Hotspot zamierza nawiązać współpracę z województwem mazowieckim, w celu przeprowadzenia tak zwanego skanu miast czyli analizy wartości różnych sektorów gospodarki miejskiej, w jakim stopniu są one cyrkularne zrównoważone, odnawialne.

- Chcemy wiedzieć jak możemy pomóc, aby stały się one bardziej ekologiczne, jakie nowoczesne rozwiązania możemy zastosować, żeby produkcja odbywała się w sposób bardziej zrównoważony. Robimy to we współpracy z samorządem i biznesem, który takimi technologami dysponuje. Najpierw chcemy jednak przeanalizować gdzie i co powinniśmy zastosować i które z sektorów najbardziej potrzebują takiej pomocy - podkreśla Agnieszka Sznyk.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, md

Logo NBP
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak