X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Sprzedaż ostatniego lokalu a przeniesienie prawa własności. Szef UOKiK wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 11:40
Deweloper przeniesie prawo własności mieszkania z chwilą sprzedaży ostatniego lokalu w budynku, nie będzie niebezpieczeństwa niedozwolonej pomocy publicznej - powiedział prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał.
Rynek mieszkań na wynajem rośnie w szybkim tempie, czemu sprzyja dobra koniunktura na rynku pracy.
Rynek mieszkań na wynajem rośnie w szybkim tempie, czemu sprzyja dobra koniunktura na rynku pracy.Foto: shutterstock

- Już na etapie prac legislacyjnych nad ustawą o zmianie użytkowania wieczystego we własność zgłaszaliśmy, że opłaty przekształceniowe oraz bonifikaty przyznawane przy okazji przekształcenia mogą być przez Komisję Europejską uznane za pomoc publiczną  - przypomniał szef UOKiK-u. Dodał, że dla części z nich wiązałoby się to z koniecznością zwrotu tych pieniędzy. Podkreślił, że nowelizacja rozwiązała ten problem.

Pomoc publiczna dotyczy tylko instytucji

- Jedną z propozycji rozwiązania tego problemu zgłoszoną w poprawce do ustawy tuż przed końcem ub. roku, było wprowadzenie zasady, żeby przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu nastąpiło z chwilą sprzedania ostatniego mieszkania przez dewelopera - zaznaczył Marek Niechciał. 

- Ostatecznie ustawodawca dał użytkownikowi wieczystemu będącemu przedsiębiorcą wybór - czy chce korzystać z pomocy de minimis i ewentualnie dopłacać do wartości rynkowej albo uiszczać opłatę przekształceniowa przez np. 99 lat (do uiszczenia ceny rynkowej gruntu)".

- Podkreślam, że pomoc publiczna dotyczy tylko instytucji, w tym przedsiębiorstw, zwykły Kowalski nie podlega przepisom o pomocy publicznej - poinformował szef UOKiK.

Nie ma problemu

Dodał, że póki co, w tej sprawie żadne oficjalne skargi ani nawet sygnały do Urzędu nie wpłynęły. 

- W tym przypadku odbyło się to na zasadzie analizy skutków ustawy. To deweloperzy i spółdzielnie zgłosiły się do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju z problemem. I ten problem rozwiązano - stwierdził.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Deweloper pod większą lupą. UOKiK pracuje nad nową ustawą

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 09:44
Bank dokładnie skontroluje budującego, będą też regulacje dotyczące umów rezerwacyjnych - to założenia nowelizacji ustawy, nad którą pracuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, do których dotarła "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK: zakup mieszkania z lepszą ochroną

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 13:50
UOKiK pracuje nad nowelizacją ustawy deweloperskiej. Celem jest zapewnienie jeszcze lepszej ochrony osobom kupującym mieszkania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec z użytkowaniem wieczystym mieszkań. Będzie własność

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 19:24
Użytkowanie wieczyste mieszkań przejdzie do historii. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która przekształca od 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi, w prawo własności na rzecz dotychczasowych użytkowników wieczystych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Soboń: opłaty za użytkowanie wieczyste były niesprawiedliwością, my ją usuwamy

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 11:40
– W styczniu posłowie będą głosować nad inicjatywą dotyczącą możliwości zrównania bonifikat dotyczących przekształcenia użytkowania wieczystego we własność – powiedział Artur Soboń, wiceminister Inwestycji i Rozwoju. – Likwidując użytkowanie wieczyste likwidujemy pewną niesprawiedliwość – dodał.
rozwiń zwiń