Sprawdzamy, jakie są główne cele programu Energia Plus

2019-01-13, 14:50

Sprawdzamy, jakie są główne cele programu Energia Plus
W ramach programu "Mój Prąd" w 2021 roku przybyło w Polsce prawie 400 tys. nowych instalacji fotowoltaicznych.Foto: Pixabay

Produkcja na masową skalę odnawialnych źródeł energii oraz możliwość produkowania energii elektrycznej na własne potrzeby - to główne cele programu Energia Plus. Będzie on dotyczyć około 5 mln domów jednorodzinnych. 

Program zakłada obniżenie cen energii przez upowszechnienie - przy pomocy nowoczesnych technologii i wsparcia ze strony państwa - modelu prosumenckiego, w którym każdy może produkować energię na indywidualne potrzeby.

Kto może zostać prosumentem?

Założeniem programu Energia Plus jest, że prosumentem będą mogli zostać - obok osób indywidualnych - przedsiębiorcy oraz jednostki samorządu terytorialnego.

Już obecnie gospodarstwa domowe mogą stać się, dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak np. instalacje fotowoltaiczne czy mikroelektrownie wodne, małymi producentami energii.

Jak zarobić na wytworzonej energii?

Wyjaśnijmy, że model prosumencki nie sprowadza się wyłącznie do wytwarzania energii na własny użytek, ale także dopuszcza jej sprzedaż czy przekazywanie nadmiaru do sieci i otrzymanie z tego tytułu np. pieniężnej rekompensaty.

Będą proste i stabilne przepisy

Chodzi jednak o to, aby je w tych działaniach wesprzeć rozwiązaniami prawnymi i finansowymi. Żeby program nie pozostał tylko na papierze - mają powstać przepisy umożliwiające produkowanie energii elektrycznej. Dotąd bowiem zdarzało się często tak, na co skarżyli się w Polsce prosumenci, że jeśli chodzi o rozwiązania prawne brakowało stabilności. Do tego przepisy były niekorzystnie interpretowane dla prosumentów.

Zniesione - jak zapowiadają twórcy programu - będą bariery legislacyjne utrudniające czy wręcz blokujące instalację odnawialnych źródeł energii oraz opracowana oferta kredytowa i pożyczkowa wspierająca ich zakup i użytkowanie.

VAT 8 proc.

Według zapowiedzi resortu przedsiębiorczości i technologii dla wszystkich inwestycji związanych z fotowoltaiką prosumencką wysokość VAT wyniesie 8 procent. Ma to pozwolić na pojawienie się już w tym roku kolejnych 50 tysięcy prosumentów.

Do 30 dni na przyłączenie do sieci

Resort przedsiębiorczości proponuje także wprowadzenie w regulaminach spółek energetycznych zapisów, że przyłączenie do sieci dystrybucyjnej nie zajmie prosumentom wytwarzającym prąd i sprzedającym jego nadwyżki nie więcej niż 30 dni.

Pomoże sektor bankowy

W działania finansowe zaangażowany ma być Bank Gospodarstwa Krajowego i sektor bankowy, aby ułatwić uzyskanie wsparcia na budowę instalacji wytwarzających zieloną energię. Również środowiska naukowe i uczelnie wyższe będą zaangażowane we wspieranie Energii Plus.

Kto skorzysta?

Powinni na tym skorzystać wszyscy - gospodarstwa domowe, drobni handlowcy, przedsiębiorcy, samorządy, fundacje - jak i wielcy producenci.

Energia Plus ma dotrzeć do każdej polskiej wsi i miasta i pomóc w poprawie jakości powietrza w Polsce. 

Większe bezpieczeństwo energetyczne i czystsze powietrze

Zdaniem Urzędu Regulacji Energetyki - rozwój wytwarzania energii elektrycznej w odnawialnych źródłach wynika z potrzeby ochrony środowiska oraz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego, a celem działań jest "zwiększenie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, wspieranie rozwoju technologicznego i innowacji, tworzenie możliwości rozwoju regionalnego oraz większe bezpieczeństwo dostaw energii zwłaszcza w skali lokalnej".

Uwolnić produkcję zielonej energii

Jak powiedziała niedawno minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz - rok 2019 będzie „rokiem prosumentów”, w którym uda się w Polsce uwolnić możliwości masowej, powszechnej i - co istotne - zielonej produkcji energii.

Dodała, że działania ostatnio podjęte przez rząd w postaci ustawy obniżającej ceny energii elektrycznej w Polsce były konieczne, ale mają one charakter doraźny.

Energia Plus to tańszy prąd

Według autorów programu Energia Plus - pozwoli on w dłuższym terminie obniżyć cenę energii dla gospodarstw domowych, samorządów, jak i małych oraz średnich przedsiębiorców.

Powstać mają także klastry energetyczne, oparte o energetykę odnawialną w samorządach czy wspólnotach mieszkaniowych.

Budynki... produkują prąd

Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej - nowe budynki w Europie powinny się stać w ciągu 10-15 lat plusenergetyczne, czyli nie tylko osiągać bilans zerowy, ale i wytwarzać więcej energii odnawialnej, niż same zużywają. 

Służyć ma temu - zakłada UE - wspieranie i promowanie przez państwo lokalnych zakładów energetycznych produkujących prąd na potrzeby lokalnego przemysłu i obszarów siedliskowych.

Start jeszcze w tym roku

Prosumencka rewolucja powoli, choć nie bez przeszkód, dociera do naszego kraju. Program Energia Plus ma ją uczynić nieodwracalną a inicjatywa zostać wdrożona jeszcze w tym roku.

ak, NRG


Polecane

Wróć do strony głównej