X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jak wprowadzić na rynek pracy długotrwale bezrobotnych?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 15:53
Ponad 176 tysięcy bezrobotnych skorzystało w ubiegłym roku z różnych form aktywizacji - wynika z informacji resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.
Audio
  • Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed mówi o aktywizacji na rynku pracy. (IAR)
Jak podał Główny Urząd Statystyczny, realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2018 r. w stosunku do 2017 r. wyniósł 5,3 proc.
Jak podał Główny Urząd Statystyczny, realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2018 r. w stosunku do 2017 r. wyniósł 5,3 proc. Foto: Pixabay

Jak zaznaczył wiceminister Stanisław Szwed w czołówce form aktywizacji znalazły się bony na zasiedlenie, stażowe, szkoleniowe i zatrudnieniowe. Wiceminister Szwed zaznaczył, że w ciągu ostatnich trzech lat udało się zaktywizować poprzez urzędy pracy półtora miliona bezrobotnych.

Co daje bon?

Teraz najważniejsze i najtrudniejsze jest wprowadzenie na rynek zatrudnienia długotrwale bezrobotnych. Wiceminister zwrócił uwagę, że zarówno osoby bezrobotne, jak i pracujące, ale chcące się przekwalifikować chętnie korzystają z bonów szkoleniowych.

Bon daje możliwość sfinansowania do wysokości 100 procent przeciętnego wynagrodzenia kosztu wybranego przez bezrobotnego szkolenia, a także kosztów badań lekarskich lub psychologicznych oraz przejazdu i zakwaterowania.

Zwiększa się też udział osób podejmujących pracę poza miejscem zamieszkania w ramach bonu na zasiedlenie. Warunkiem jest między innymi, by odległość od dotychczasowego miejsca zamieszkania do miejscowości, w której ubiegający się o bon podejmuje pracę, wynosiła co najmniej 80 kilometrów.

Zachęta dla pracodawców

Bony stażowe z kolei umożliwiają młodym ludziom rozpoczęcie 6-miesięcznej praktyki u konkretnego przedsiębiorcy. Po tym okresie pracodawca ma obowiązek zatrudnić taką osobę na kolejne 6 miesięcy. Pracodawca, który zatrudni bezrobotnego przez deklarowany okres 6 miesięcy, otrzymuje premię w wysokości ponad półtora tysiąca złotych. 

Bon zatrudnieniowy natomiast przyznawany jest osobie, która znalazła pracodawcę chętnego zatrudnić ją na okres 18 miesięcy. Taki pracodawca ma refundowaną część kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenie społeczne dla zatrudnionego. W sumie z takiego bonu skorzystało ponad 21 tysięcy bezrobotnych do 30. roku życia. W ubiegłym roku zaś 3 400 osób.

IAR, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska w europejskiej czołówce krajów z najniższym bezrobociem

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 10:31
Z danych Eurostatu wynika, że Polska utrzymuje się w europejskiej czołówce krajów z najniższym bezrobociem zajmując 6. miejsce. W stosunku do stycznia stopa bezrobocia spadła w naszym kraju o 0,1 punktu procentowego. W porównaniu z lutym ubiegłego roku bezrobocie w Polsce jest niższe o 0,8 punktu procentowego. Gośćmi audycji Rządy Pieniądza byli Kazimierz Krupa (Kancelaria Drawbridge), Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński) i Marek Zuber (ekonomista). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas na nowe metody aktywizacji zawodowej Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 10:35
Goście Polskiego Radia 24: Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarcza), Kazimierz Krupa(DrawBridge) i Kamil Maliszewski (mBank) w audycji Rządy pieniądza opowiedzieli się za skuteczniejszymi programami aktywizującymi zawodowo Polaków. Polska gospodarka ma kłopoty z pracownikami o odpowiednich kwalifikacjach. Bezrobocie, które wynosi teraz 6,3 procent jest najniższe od 1990 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bardzo dobre perspektywy dla poszukujących pracy

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 12:40
Plany rekrutacyjne polskich pracodawców na okres październik–grudzień przyniosą największe od 9 lat szanse na znalezienie nowej pracy – potwierdza opublikowany raport „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspertka: stopa bezrobocia może jeszcze spaść

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 12:55
Bezrobocie spadnie jeszcze w październiku i listopadzie - oceniła ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk dane GUS w sprawie stopy bezrobocia
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski rynek pracy "wysycha". Jak temu zaradzić?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 19:13
Luka na polskim rynku pracy do 2025 roku sięgnie 1,5 mln osób, wynika z opublikowanego dziś raportu PwC. Czy sami będziemy w stanie ją wypełnić? Większość ekspertów rynku pracy uważa, że nie obejdzie się bez ściągnięcia do pracy w Polsce obcokrajowców oraz aktywizacji osób, które nie pracują, choć mogłyby.  
rozwiń zwiń