X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zdążyć na czas. PIT-11 tylko do dziś!

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 10:46
W tym roku czas na dostarczenie do Urzędu Skarbowego PIT-u 11 znacznie się skrócił. Jego wysyłka możliwa jest tylko do dziś, czyli do 31 stycznia. To o miesiąc wcześniej aniżeli w latach poprzednich. Natomiast na przekazanie dokumentów pracownikowi pracodawca ma czas do 28 lutego.
Składanie PIT-11 jest obligatoryjne dla każdego pracodawcy.
Składanie PIT-11 jest obligatoryjne dla każdego pracodawcy. Foto: Joanna Dorota/shutterstock.com

Od tego roku wprowadzony został dla wszystkich pracodawców obowiązek wyłącznie elektronicznej wysyłki dokumentów. To dla wielu firm nowość. Do 2019 roku pracodawcy zatrudniający np. do 5 osób mogli PIT-11 wysyłać do urzędu skarbowego w formie papierowej drogą pocztową.

To ostatni moment 

Wielu przedsiębiorców pozostawia dopełnienie obowiązku przekazania informacji o dochodach pracowników na ostatni moment.

Z badań wynika, że blisko połowa małych firm zatrudniających do 9 pracowników deklarowała wcześniej, że nie zdąży na czas z dokumentami. Znacznie lepiej sytuacja wygląda w większych firmach.

W zależności od formy zatrudnienia pracownicy mogą posługiwać się numerem PESEL lub NIP. Należy dokładnie zweryfikować, który numer obowiązuje danego pracownika. Podanie nieprawidłowego identyfikatora podatkowego może skutkować odrzuceniem deklaracji wypełnianej przez Internet.

Składanie PIT-11 jest obligatoryjne dla każdego pracodawcy a zwłoka może skutkować karą grzywny.

Przypomnienie...

- Informacje PIT-8C, PIT-11, PIT-40A/11A oraz PIT-R za 2018 r. pracodawcy oraz inni płatnicy muszą przesłać do urzędu skarbowego drogą elektroniczną do 31 stycznia 2019 r.

PIT-y pracownicze to:

PIT-4R – deklaracja roczna o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy.

PIT-8AR – deklaracja roczna o zryczałtowanych podatku dochodowym.

PIT-8C – informacja o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych.

PIT-11 – imienna informacja o przychodach, kosztach, wpłaconych w danym roku zaliczkach na podatku dochodowym oraz składkach ZUS.

PIT-40A/11A – deklaracja wysyłana przez ZUS, jeśli osoba
pobierała emeryturę, rentę, świadczenie przedemerytalne, zasiłek przedemerytalny, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne albo rentę socjalną i nadal to świadczenie uzyskuje, otrzymała zasiłek z ubezpieczenie społecznego (chorobowy, macierzyński, rehabilitacyjny).

PIT-R – informacja o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich.

Termin na przesłanie informacji podatnikowi nie zmianił się. Jest to nadal ostatni dzień lutego.

ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakie zmiany w CIT dla firm proponuje sejmowa komisja finansów?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 13:07
Sejmowa komisja finansów publicznych wprowadziła w piątek poprawki do rządowego projektu nowelizacji ustaw podatkowych, który zakłada m.in. wprowadzenie 9-procentowego CIT-u dla małych firm. Propozycje zmian muszą zostać jeszcze przyjęte przez Sejm. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rewolucja w rozliczeniu podatków. PIT 2018 urząd wypełni za ciebie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 13:38
Dla podatników rozliczających się według PIT-37 i PIT-38 prawdziwa rewolucja. Otóż rozliczenia za ubiegły rok, czyli 2018, dokona za nich urząd skarbowy. Mogą zapomnieć o żmudnym wypełnianiu poszczególnych rubryk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie łatwiej rozliczyć PIT. Automatycznie i bezpłatnie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 13:15
Jak informuje Ministerstwo Finansów - usługa Twój e-PIT w 2019 r. będzie dostępna elektronicznie od 15 lutego dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Od przyszłego roku usługa obejmie też PIT-36, PIT-36L i PIT-28.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rzeczpospolita": Skarbówka ogranicza ulgę dla małych i nowych firm

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 07:43
Spółki mogą płacić 9 proc. CIT. Wystarczy jednak jedna transakcja, aby oddać fiskusowi dwa razy więcej - informuje w piątek "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń