Ukraińcy w Polsce. Zostaną czy wyjadą?

2019-02-07, 14:15

Ukraińcy w Polsce. Zostaną czy wyjadą?
Grupą, której liczebność wzrosła najbardziej na rynku pracy w Polsce w ostatnich 5 latach są Ukraińcy.Foto: OXLAEY.com/CC BY 2.0/Flicker

Projekt nowej ustawy imigracyjnej w Niemczech wywołał zaniepokojenie wśród polskich przedsiębiorców, którzy obawiają się odpływu Ukraińców z Polski i braku rąk do pracy. Eksperci uspokajają, że wymagania Niemców są tak wysokie, że sprostają im tylko nieliczni.

Jeśli parlament uchwali nową ustawę, to od 2020 r. niemiecki rynek pracy otworzy się na pracowników spoza Unii Europejskiej. Nasz zachodni sąsiad chce przyciągnąć m.in. Ukraińców, którzy obecnie są najsilniejszą napływową grupą pracowniczą w Polsce.

Niemcy potrzebują wykwalifikowanych pracowników

Pracują u nas zarówno na podrzędnych stanowiskach jak i wymagających wysokich kwalifikacji zawodowych. Po tę drugą grupę chcą sięgnąć Niemcy, oferując im wyższe niż w Polsce zarobki i pół roku legalnego pobytu na szukanie pracy. 

- Niemieckie inicjatywy legislacyjne z pewnością wymagają rozważnej obserwacji, ale obawy dotyczące odpływu siły roboczej z Polski są przedwczesne – oceniła adwokat Joanna Torbé, ekspertka prawa pracy Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia (SAZ).

– W proponowanym projekcie nowych przepisów widać tendencje do ułatwiania podejmowania zatrudnienia w Niemczech Ukraińcom, którzy mają uznane kwalifikacje - podkreśliła.

Znajomość języka

Oznacza to, że według nowych niemieckich przepisów, aby zostać legalnym pracownikiem Ukraińcy będą musieli m.in. znać język niemiecki i mieć wystarczającą ilość pieniędzy, aby się utrzymać do czasu, aż znajdą pracę i udowodnią swoje kwalifikacje.

W Polsce Ukraińcy mają ułatwiony start. Często nie muszą znać języka polskiego, łatwiej im znaleźć tu pracę, bo jest to możliwe aż w 286 zawodach. W znalezieniu zatrudnienia pomaga im wiele agencji pracy.

Zdaniem Anastasii Serdiuk, starszej specjalistki ds. legalizacji pobytu spółki SAS Logistic wyjazd z Polski do Niemiec może być opłacalny osobom z bardzo wysokimi kwalifikacjami lub tym, które wyjadą tam na dwa, trzy miesiące i na miejscu, mimo wyższych zarobków, będą bardzo oszczędzać.

Urząd do Spraw Cudzoziemców podaje, że Ukraińców z ważnym zezwoleniem na pobyt w Polsce jest około 180 tys i przyjeżdża ich coraz więcej. Potwierdzają to wyniki ankiety, jaką Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia przeprowadziło w styczniu 2019 wśród swoich firm członkowskich.

Polska krajem docelowym

Te agencje, które zatrudniają Ukraińców od 3 lat, co roku zatrudniają średnio 10 proc. więcej. Choć średnia wynosi około kilkunastu procent Ukraińców w stosunku do Polaków, to zdarzają się też takie agencje, gdzie stanowią oni zdecydowaną większość personelu. 

Artur Kornatowski, dyrektor wsparcia produktu Grupy Impel przyznaje, że w ubiegłym roku widać było wyraźną zmianę podejścia do pracy w Polsce obywateli Ukrainy.

– Wielu z nich osiedliło się w Polsce i zaczynają tutaj nie tylko pracować, ale też układać sobie życie. To ważne, bo są oni pracownikami, którzy mają dziś bardzo duży udział w naszym rynku zatrudnienia – dodał Kornatowski. 

Przeprowadzony wśród Ukraińców w Polsce sondaż firmy Work Service wykazał, że 59 proc. ankietowanych wyraziło chęć przeprowadzki do Niemiec, jeśli tylko ustawa o emigracji zostanie przyjęta.

SAZ, ak, NRG

Polecane

Wróć do strony głównej