Więcej kupiliśmy, niż sprzedaliśmy. Ujemne saldo w handlu zagranicznym

2019-02-11, 10:56

Więcej kupiliśmy, niż sprzedaliśmy. Ujemne saldo w handlu zagranicznym
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: ilikestudio/Shutterstock.com

Deficyt w obrotach towarowych handlu zagranicznego w 2018 roku wyniósł - 21,4 mld złotych - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

W 2018 roku Polska sprzedała za granicę towary za blisko 940,4 mld złotych, a sprowadziła za 961,8 mld złotych. Ujemne saldo wyniosło 21,4 mld złotych - podał GUS.

W porównaniu z 2017 rokiem eksport wzrósł o 6,5 procent, a import o 9,3 procent.

Najwięcej towarów Polska sprzedawała do krajów rozwiniętych - 87 procent (w tym ponad 84 procent do Unii Europejskiej).

Import z tych państw wyniósł 65,5 procent. Natomiast najmniejszy udział wymiany towarowej odnotowano z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Naszym głównym partnerem handlowym pozostają Niemcy. 

Spowolnienie u głównych partnerów

- Zważywszy na spowolnienie wzrostu PKB i popytu zagranicznego naszych głównych parterów handlowych czy niepewności w zakresie polityk celnych i wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, wyniki obrotów towarowych handlu zagranicznego 2018 r. należy uznać za bardzo dobre - skomentowała szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz.

Według minister - w kontekście gorszych sygnałów napływających z gospodarki niemieckiej "szczególnie cieszy wysoki wzrost sprzedaży na ten rynek (o 9,6 proc.)". Minister podkreśliła, że dynamicznie w 2018 r. rosła także sprzedaż na wiele rynków pozaunijnych, m.in. do USA, Rosji, Norwegii, Arabii Saudyjskiej, Chile oraz na Białoruś.

Pogorszenie równowagi

Jak podkreśliła, wyższa dynamika importu wynikająca z silnego popytu konsumpcyjnego, ożywienia w inwestycjach oraz wyższych cen nośników energii, w tym ropy naftowej, skutkowała pogorszeniem zrównoważenia wymiany towarowej.

- Notowana za 2017 rok nadwyżka w wysokości 0,56 mld euro uległa przekształceniu w deficyt na poziomie 5 mld euro - zaznaczyła

IAR/PAP, GUS, ak, NRG

Polecane

Wróć do strony głównej