"Rządy pieniądza". Czy presja płacowa może zachwiać kondycją firm?

2019-02-12, 09:50

"Rządy pieniądza". Czy presja płacowa może zachwiać kondycją firm?
Zarobki w Polsce nadal rosną. Mimo to nie słabnie popyt na pracowników - co pokazują ostatnie dane GUS-u.Foto: Pixabay

W Polskim Radiu 24 gośćmi programu "Rządy Pieniądza" byli: Mariusz Adamiak z PKO BP, Tomasz Kaczor z Instytutu Prevision oraz ekonomista Marek Wołos.

Posłuchaj

W Polskim Radiu 24 goście programu "Rządy Pieniądza" Mariusz Adamiak z PKO BP, Tomasz Kaczor z Instytutu Prevision oraz ekonomista Marek Wołos - komentowali wydarzenia z dziedziny gospodarki i finansów. (Anna Grabowska, cz.1)
+
Dodaj do playlisty

Komentowano m.in. ostatnie dane GUS dotyczące przeciętnego wynagrodzenia, które w IV kwartale zeszłego roku przekroczyło 4,8 tysiąca złotych.

Jak zauważył Mariusz Adamiak - istnieją w Polsce takie sektory gospodarki, które bez problemu "są w stanie znieść rosnącą presję płacową", bo to sektory produktywne i zarobki tam osiągane mają pokrycie w zyskach firmy.

Są jednak i takie sektory, w których presja płacowa podkopuje rentowność firm. Zdaniem eksperta - w dłuższym terminie procesy ekonomiczne doprowadzają do równowagi płacowej, a obecna presja na płace ma związek z brakiem rąk do pracy.

Według Tomasz Kaczora - wzrost płac to nie tylko wyższe koszty działania dla firm, ale także wzrost składek odprowadzanych do ZUS i budżetu.

Jak ocenił Marek Wołos - wyliczenia GUS to średnia arytmetyczna, która może być myląca, kiedy porównamy np. własne zarobki do uśrednionych danych statystycznych.

Anna Grabowska, ak, NRG

Polecane

Wróć do strony głównej