X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Arbitraż online alternatywą dla powszechnego sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 13:52
Rusza pierwszy w Polsce sąd arbitrażowy online. Dzięki niemu wyroki w sporach między przedsiębiorcami mogą zapadać 20 razy szybciej niż w sądzie powszechnym.
Audio
  • Wystartował pierwszy w Polsce sąd arbitrażowy online, dzięki któremu wyroki w sporach między przedsiębiorcami mogą zapadać szybciej niż w sądzie powszechnym. Mówi prezes sądu Bartosz Ziemblicki. (IAR)
  • Rozpoczyna działalność sąd arbitrażowy online - mówi prezes sądu Bartosz Ziemblicki.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jak wyjaśnił prezes sądu Bartosz Ziemblicki, taki sposób rozwiązywania sporów jest alternatywą dla powszechnego sądownictwa. Według niego, sprawy rozstrzygane są długo i nie jest to tylko problem Polski.

Ułatwienia dla stron

Bartosz Ziemblicki podkreślił, że wyrok sądu arbitrażowego ma moc prawną sądu państwowego i nadaje się do egzekucji. Organizatorzy sądu szacują, że postępowanie online trwa do 20 razy szybciej i może potrwać od 3 do 5 tygodni.

Strony nie muszą się pojawiać także na ewentualnej rozprawie. Jeżeli arbiter nie będzie w stanie rozstrzygnąć sporu, będzie mógł przeprowadzić rozprawę w formie wideokonferencji. Wówczas strony spotykają się online, a arbiter może wysłuchać stron i przeprowadzić postępowanie dowodowe oraz wydać wyrok.

Połowa przedsiębiorców nie wie

Sąd arbitrażowy funkcjonuje także przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Rocznie zajmuje się on około 200 sprawami. Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że ponad połowa przedsiębiorców nie wie, czym jest arbitraż.

IAR, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak