X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ostre hamowanie w budownictwie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 12:58
Mimo, że w większości styczniowe dane z polskiej gospodarki są lepsze od oczekiwań - drastycznie zwolniła produkcja budowlano-montażowa. Ekonomiści prognozują spowolnienie w funduszach unijnych i więcej upadłości firm budowlanych.
Audio
  • O słabnącej kondycji branży budowlano-montażowej była mowa w audycji na antenie radiowej Jedynki, którą opracował Marcin Jagiełowicz.
Kooperatywy mieszkaniowe w Polsce już są i działają na zasadach oddolnych inicjatyw.
Kooperatywy mieszkaniowe w Polsce już są i działają na zasadach oddolnych inicjatyw.Foto: shutterstock

Tempo wzrostu produkcji budowlano-montażowej na poziomie 3,2 procent, zdaniem ekonomistów, rozczarowuje, ale stoi za tym też bardzo dobry styczeń zeszłego roku - wtedy ten sam odczyt pokazał niemal 35 procent.

Chłodne prognozy dla branży

- Rekordowy był też cały ubiegły rok. Ten na pewno będzie słabszy - skomentowała w radiowej Jedynce Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. 

Inwestycje samorządowe, zdaniem ekonomistki, rozpędzą się jeszcze w przyszłym roku. Tegoroczny styczeń - tradycyjnie słaby dla budownictwa - był też wyjątkowo zimny. Chłodne prognozy dla branży przyniosły też analizy firmy Euler Hermes.

Wynika z nich, że branża która w skali całego świata odpowiada za 10 procent aktywności gospodarczej jest dużo gorzej przygotowana do kryzysu dzisiaj niż dekadę temu. Ten rok ma też przynieść więcej upadłości, ale zdaniem Moniki Kurtek chudsze lata nie dotyczą wszystkich.

Zostaną, czy wyjadą?
 
- Znakiem zapytania są pracownicy ze wschodu, którzy wciąż są dużym wsparciem na budownictwa. Poluzowanie niemieckiego prawa pracy może otworzyć im furtkę do lepszych zarobków - mówił Przemysław Kwiecień, główny analityk XTB.
 
Według najnowszego raportu agencji Manpower - 3/4 pracowników z Ukrainy chce zostać w Polsce m.in. dzięki zadowoleniu z pracy,o obecności rodziny i przyjaciół.

Zdaniem Przemysława Kwietnia poza produkcją budowlano-montażową, styczniowe dane GUS były dobre - a najbardziej pozytywnym zaskoczeniem był wzrost zatrudnienia.

Marcin Jagiełowicz, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak