X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Turcja czwartym pozaunijnym odbiorcą polskich towarów. Ruszyło forum gospodarcze

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 11:04
Współpracy w dziedzinie energetyki, górnictw czy innowacyjnej motoryzacji dotyczą rozmowy podczas Polsko-Tureckiego Forum Gospodarczego. Brały w nim również udział minister handlu Turcji Ruhsar Pekcan i szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.
Audio
  • Wiceprezes PAIH Wojciech Fedko mówi o relacjach gospodarczych Polski z Turcją. (IAR)
  • Kierownik zagranicznego biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Stambule, Joanna Snopek-Berbercioglu, mówi o gospodarczych relacjach Polska-Turcja. (IAR)
  • Kierownik zagranicznego biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Stambule, Joanna Snopek-Berbercioglu mówi o polsko-tureckich stosunkach gospodarczych. (IAR)
  • Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz wskazała obszary, w których relacje pomiędzy Warszawą a Ankarą są bardzo dobre. (IAR)
  • Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz wskazała, że wyzwaniem we współpracy Polska-Turcja, jest między innymi brak rąk do pracy w budownictwie. (IAR)
Wartość tureckich inwestycji w Polsce wynosi 112,3 mln dolarów.
Wartość tureckich inwestycji w Polsce wynosi 112,3 mln dolarów.Foto: shutterstock

Turcja jest czwartym pozaunijnym odbiorcą polskich towarów - podaje Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która jest jednym z organizatorów forum.

Dyskusja koncentrowała się na perspektywach współpracy gospodarczej w dziedzinie energetyki, górnictwa, IT/ICT czy innowacyjnej motoryzacji.

W wydarzeniu udział biorą m.in. minister handlu Republiki Turcji Ruhsar Pekcan oraz minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Jak stwierdził wiceprezes PAIH Wojciech Fedko, zainteresowanie polsko-turecką współpracą ma wieloletnie podstawy. 

Co nas łączy?

- Łączy nas podobna kultura biznesowa, a wzajemne zaufanie przedsiębiorców budowane jest również w dziedzinie inwestycji – zaznaczył.

Szef PAIH przypomniał, że obie gospodarki stoją przed wyzwaniami. Wskazał, że Polska zmaga się z pułapką średniego wzrostu, zaś problemem Turcji jest między innymi dewaluacja waluty.

Minister Przedsiebiorczości Jadwiga Emilewicz podkresliła, że polsko-tureckie relacje ekonomiczne systematycznie się poprawiają.

Rynek turecki jest doskonale znany 🇵🇱 firmom z takich branż jak energetyka, meble czy przemysł maszynowy. 🇹🇷 firmy budowlane czy tekstylne są mocne obecne u nas. Mam nadzieje, że nasze spotkanie stanie się szansą na otwarcie na nowe branże, współp. technologiczną - @JEmilewicz pic.twitter.com/9tvwCtfiEy

— Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (@MPiT_GOV_PL) 7 marca 2019

Wskazała obszary, w których już dziś relacje pomiędzy Warszawą a Ankarą są bardzo dobre. Powiedziała, że na polskim rynku rośnie znaczenie branży budowlanej. Tureckie firmy są zaangażowane w budowę warszawskiego metra. Minister dodała, że wyzwaniem jest między innymi brak rąk do pracy w budownictwie.
W polsko-tureckiej wymianie handlowej dominują wyroby motoryzacyjne, tekstylne, chemiczne oraz z zakresu AGD. Silna jest też współpraca w branży górniczej.

Tureckie inwestycje w Polsce

Według PAIH w ciągu ostatnich 15 lat tureccy przedsiębiorcy zrealizowali w Polsce 14 projektów inwestycyjnych. Wartość tureckich inwestycji w naszym kraju wynosi 112,3 mln dol. W ramach inwestycji utworzono blisko 1,3 tys. miejsc pracy w takich sektorach jak tekstylny, motoryzacyjny oraz badawczo-rozwojowy. W tym samym okresie polskie firmy zrealizowały w Turcji projekty inwestycyjne o łącznej wartości 281,6 mln dol.

Atrakcyjny rynek

Jak oceniła szefowa biura PAIH w Stambule Joanna Snopek-Berbercioğlu, polskie produkty są w Turcji "pozytywnie postrzegane, a zdolność nabywcza rosnącej w siłę klasy średniej jest coraz większa".

- W 2017 roku przedsiębiorcy Regionu Morza Egejskiego uznali Polskę za atrakcyjny rynek do rozwoju współpracy handlowej oraz lokowania inwestycji, to dobrze wróży na przyszłość - poinformowała.

Turcja to piąta siła produkcyjna na rynku samochodowym w Europie z ambicją wejścia na ryki globalne pod własną marką. Polska natomiast to wiodące w Europie zagłębie produkcji akcesoriów oraz innowacyjnych podzespołów samochodowych.

"Polsko-Tureckiemu Forum Gospodarczemu - szanse na wspólne projekty w energetyce i innowacjach" towarzyszy posiedzenie Bilateralnej Polsko-Tureckiej Komisji Ekonomicznej. Forum organizuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu, wydział Handlowy Ambasady Turcji oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a współorganizatorem jest Krajowa Izba Gospodarcza oraz Polsko-Turecka Izba Gospodarcza.

IAR/PAP, ak, NRG 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak