X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Min. Inwestycji i Rozwoju: rewitalizacja nie wystarczy. 35 miast z uśpionym potencjałem

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 12:50
Miasta średnie w Polsce mają potencjał do lokalizacji nowoczesnych usług dla biznesu. Niezbędne jest jednak kształtowanie przyszłych kadr. To wnioski z badania, które przeprowadzono dla Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
Audio
  • Wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak mówi, że branża usług biznesowych musi zwrócić się w stronę mniejszych miast. (IAR)
  • Wiceszefowa Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych Joanna Jaworska mówi, że mniejsze miejscowości mogą mieć dla dużych firm sporo zalet. (IAR)
Legnica znalazła się na liście mniejszych miast z dużym biznesowym potencjałem.
Legnica znalazła się na liście mniejszych miast z dużym biznesowym potencjałem.Foto: Pixabay

- Dziś poznaliśmy kompleksowe portrety diagnozowanych miast i wiemy jaki mają potencjał i jaki typ firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych są w stanie przyciągnąć - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Mniejsze miasta przyciągają biznes

Pakiet dla miast średnich oferuje konkretne rozwiązania, które pomagają rozruszać lokalne gospodarki. Jednym z nich jest włączenie miast w rosnący sektor usług biznesowych. Firmy z tej branży coraz częściej lokalizują swoje siedziby w mniejszych ośrodkach. Aby właściwie wykorzystać ten trend, poddano 35 miast polskich średniej wielkości szczegółowym badaniom pod kątem atrakcyjności inwestycyjnej.

Do analizy wybrano miejscowości liczące od 20 do 130 tys. mieszkańców, w których funkcjonują Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe. Badanie, na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, przeprowadził Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL).

Jak ocenia wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak - branża usług biznesowych musi zwrócić się w stronę mniejszych miast ze względu na swój szybki rozwój. Przedstawiciel resortu powiedział, że 10 lat temu w tym sektorze pracowało około 50 tysięcy osób. W przyszłym roku zatrudnienie w usługach dla biznesu może sięgnąć 300 tysięcy osób. Jak ocenił Adam Hamryszczak, mniejszym miejscowościom do rozwoju nie wystarczy rewitalizacja. Potrzebne są prywatne inwestycje.

Szanse na rozwój sektora nowoczesnych usług biznesowych i potencjał inwestycyjny w badanych miastach średnich są zróżnicowane. Największe znaczenie dla rozwoju tego sektora ma kapitał ludzki. Jego dostępność i jakość w największym stopniu wpływa na potencjał inwestycyjny miast.

Wiceszefowa Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych Joanna Jaworska uważa, że mniejsze miejscowości mogą mieć dla dużych firm sporo zalet. Jak wynika z raportu, w mniejszych miastach można skorzystać na niższych pensjach, niższych kosztach działalności i mniejszej rotacji pracowników.

Wykorzystać niewykorzystane możliwości

Głównymi przewagami miast mogą być niższe koszty prowadzenia działalności oraz niższa rotacja kadry. Na rozwój branży w miastach średnich największy wpływ mogą mieć przedsiębiorstwa z obszaru IT. Ze względu na specyfikę działalności firmom IT łatwiej jest tworzyć niewielkie oddziały w miastach średnich i wykorzystać możliwości rozwoju biznesu w oparciu o lokalne zasoby kadrowe w badanych ośrodkach.

Drugą grupą firm mogących znacząco wpłynąć na rynek pracy w wybranych miastach są duże przedsiębiorstwa poszukujące oddziału satelickiego, w których mogą ulokować obsługę części swoich procesów. Szansę na taką funkcję mają przede wszystkim ośrodki charakteryzujące się dobra dostępnością transportową.

Ponadprzeciętny potencjał

Najwyżej ocenione miasta to: Opole, Tarnów, Płock, Elbląg, Nowy Sącz, Kalisz, Legnica, Koszalin, Gorzów Wielkopolski i Piła. Charakteryzują się one ponadprzeciętnym potencjałem inwestycyjnym dla sektora nowoczesnych usług biznesowych.

Aby miasta średnie mogły konkurować o pozyskanie inwestorów z sektora nowoczesnych usług biznesowych wspólne wysiłki muszą podejmować samorządy tych miast, uczelnie i przedsiębiorstwa z branży usług dla biznesu.
 
- Niezbędne jest długofalowe działanie pozwalające na kształtowanie przyszłych kadr. My wychodzimy naprzeciw potrzebom miast. Z programu Wiedza Edukacja Rozwój przeznaczymy dla uczelni łącznie 100 mln zł na rozwój kadr dla sektora usług dla biznesu - ocenia minister Jerzy Kwieciński.

Planowane jest uruchomienie naboru dla uczelni, które będą starać się o pieniądze na to, by program kształcenia był lepiej dostosowany do potrzeb rynku pracy. Szkoła będzie mogła na przykład uzyskać dofinansowanie na staże, zajęcia warsztatowe, współpracę z lokalnymi pracodawcami.

IAR/PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak tchnąć biznesowego ducha w mniejsze miasta?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 15:03
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju chce, by mniejsze miasta stały się centrami nowoczesnych usług dla biznesu. Resort zlecił badanie, które wykaże co może być motorem dla rozwoju 35 wybranych miejscowości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa strategia rozwoju regionów. Zyskają słabiej rozwinięte części kraju

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 20:40
Nowa stategia rozwoju regionalnego niesie spore zmiany. Nie będzie już tak silnego wspierania największych miast jak dotychczas. Skorzystać ma prowincja. Co ma ten temat sądzą eksperci? Co jest najważniejsze w rozwoju polskich regionów i na co powinien zostać położony nacisk? 
rozwiń zwiń