more_horiz
Gospodarka

Ograniczenie handlu w niedziele. Zobacz kiedy zrobisz zakupy w marcu

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 12:20
W tym roku handel jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. To oznacza, że 17 marca sklepy będą zamknięte. Zakaz handlu będzie obowiązywał także 24 marca. Najbiższa handlowa niedziela wypadnie ostatniego dnia tego miesiąca, czyli 31 marca. 
17 marca wypada niedziela bez handlu.
17 marca wypada niedziela bez handlu.Foto: Pixabay

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z przepisami handel w niedziele w tym roku jest dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz w niedzielę przed Wielkanocą.

.
Od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.
Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

IAR/PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PIP: większość sklepów respektuje zakaz handlu w niedziele

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 12:40
Od momentu wejścia w życie przepisów do końca ubiegłego roku tylko 9 procent skontrolowanych sklepów było otwartych wbrew prawu - poinformował Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek, komentując raport PIP z kontroli dotyczącej zakazu niedzielnego handlu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZPP o zakazie handlu: nasze przepisy wyjątkowo restrykcyjne

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 15:02
Większość państw Unii Europejskiej w żaden sposób nie ogranicza handlu w niedziele - wynika z raportu przygotowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
rozwiń zwiń