more_horiz
Gospodarka

Resort cyfryzacji uruchomił nowe narzędzie do podpisu elektronicznego. "Proste i intuicyjne"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 09:15
Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło "podpisywarkę", czyli bezpłatne narzędzie do składania podpisów elektronicznych pod dowolnym dokumentem elektronicznym, która może stanowić alternatywę dla kosztownego certyfikatu kwalifikowanego.
Podpisywarka uruchomiona przez resort finansów, to nowy sposób uwierzytelniania klientów przez internet.
"Podpisywarka" uruchomiona przez resort finansów, to nowy sposób uwierzytelniania klientów przez internet.Foto: Pixabay

Zdaniem resortu nowe narzędzie rozwiąże problem wielu organizacji, które do końca marca muszą złożyć sprawozdania finansowe.

Najpierw Profil Zaufany

- To bardzo proste i intuicyjne, a przede wszystkim niezwykle przydatne narzędzie. Pozwala podpisać elektronicznie przy użyciu Profilu Zaufanego dowolny dokument, a następnie wysłać go kolejnej osobie do podpisu lub przesłać dalej np. do urzędu. Bardzo ważna jest możliwość składania podpisu przez wiele osób - poinformował szef MC Marek Zagórski.

Żeby skorzystać z nowego narzędzia, trzeba założyć sobie Profil Zaufany. Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można potwierdzać swoją tożsamość w serwisach administracji publicznej i składać podpis zaufany, czyli podpis elektroniczny do podpisywania pism, podań i wniosków składanych do podmiotów publicznych.

Uniwersalne narzędzie

- "Podpisywarka" powstała początkowo z myślą o organizacjach pozarządowych w związku z koniecznością składania przez nie sprawozdań finansowych drogą elektroniczną. Sprawozdania te muszą być również elektronicznie podpisane, a NGO mają niekiedy wieloosobowe zarządy, z których każda musiałaby sobie kupić podpis kwalifikowany, co kosztuje 200-300 zł za jeden. Stworzyliśmy jednak narzędzie uniwersalne, które może służyć nie tylko do komunikacji z urzędami, ale także z firmami - dodał minister cyfryzacji. 

Wskazał, że zainteresowanie takim sposobem uwierzytelniania klientów przez internet wyrażają na przykład firmy telekomunikacyjne.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W BGK ruszył nabór wniosków o premię technologiczną dla MŚP

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 10:33
Małe, mikro i średnie przedsiębiorstwa, które wprowadzają na rynek innowacyjne produkty lub usługi mogą już aplikować do Banku Gospodarstwa Krajowego o premię technologiczną. Maksymalna wysokość dofinansowania to aż 6 mln złotych.W nowym naborze wniosków o dofinansowanie z „Kredytu na innowacje technologiczne” do rozdysponowania jest w sumie 350 mln złotych. Pierwsza z sześciu rund naboru ruszyła 8 października.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Zagórski: potrzebujemy technologicznego planu Marshalla

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 12:53
Potrzebujemy nowego, technologicznego planu Marshalla, gdyż dzisiaj technologia decyduje o sile politycznej poszczególnych państw, mówił podczas czwartkowej konferencji dotyczącej cyberbezpieczeństwa minister cyfryzacji Marek Zagórski.
rozwiń zwiń