X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Rządy Pieniądza": czy VAT można jeszcze bardziej "uszczelnić"?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 08:30
Gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 byli Mariusz Adamiak z PKO BP, Tomasz Kaczor z Instytutu Prevision oraz Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Audio
  • Goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24: Mariusz Adamiak z PKO BP, Tomasz Kaczor z Instytutu Prevision oraz Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich - komentowali główne wydarzenia z dziedziny gospodarki i finansów. (Cz.1/Anna Grabowska)
  • Goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24: Mariusz Adamiak z PKO BP, Tomasz Kaczor z Instytutu Prevision oraz Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich - komentowali główne wydarzenia z dziedziny gospodarki i finansów. (Cz.2/Anna Grabowska)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: wutzkohphoto/Shutterstock

Debatę rozpoczęła sprawa tzw. jednolitej bazy podatników VAT, którą podczas dzisiejszego posiedzenia zajmie się rząd. Goście byli pytani, czy to dobry pomysł na "uszczelnienie VAT-u"?

Zdaniem Łukasza Kozłowskiego - należy iść w kierunku informatyzacji i wzmacniania bazy analitycznej, "co powoduje, że system podatkowy staje się szczelniejszy". Jak dodał - z drugiej strony nie musi się to wiązać z dużymi uciążliwościami dla przedsiębiorców. 

Tomasz Kaczor ocenił, że kluczowe powinno być, aby taki system oprócz tego, że wyłapuje tych, którzy "łamią prawo" generował jak najmniej tych, którzy "wydają się być winnymi, a tak naprawdę nimi nie są". Wtedy dopiero - zdaniem rozmówcy - taki system zostanie "przyjęty" przez tych, którzy są kontrolowani.

Mariusz Adamiak powiedział, że bardzo ważne jest ograniczenie ryzyka nieświadomego uczestniczenia w przestępstwie polegającym na wyludzaniu VAT-u.

Według eksperta - wszelkie usprawnienia informatyczne i "nieinwazyjne" ograniczające to ryzyko, są dla uczciwych przedsiębiorców bardzo ważne. 

Anna Grabowska, ak, NRG

Zobacz więcej na temat: Anna Grabowska podatki vat
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd przyjął nową matrycę VAT: stanieją smoczki i cytrusy, zdrożeją ośmiorniczki

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 15:19
Rada Ministrów zmieniła matrycę podatku VAT - poinformował we wtorek na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk. Celem przyjętych rozwiązań jest uporządkowanie i uproszczenie tego podatku – mają np. zniknąć trzy stawki na pieczywo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska zmniejsza lukę w VAT najszybciej w Europie

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 21:02
Uszczelnianie systemu podatkowego przynosi efekty – jak szacuje CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, luka w VAT zmniejszyła się w Polsce z 14,7 proc. w 2017 r.  do 7,2 proc.  w 2018 r. To najlepsze tempo w Europie, które spowodowało, że luka zmalała w Polsce do poziomu notowanego w 2016 roku w Austrii, Danii czy Finlandii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: przyczyną polskiego cudu gospodarczego jest lepsza ściągalność podatków

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 13:13
- Z mafiami VAT-owskimi jest tak, że walczyć z nimi ich bronią było trudno, ale my wyciągnęliśmy nową technologię, technologię analizy informatycznej - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Luka w VAT coraz mniejsza z powodu uszczelniania podatków

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 21:13
Luka w podatku VAT w Polsce w 2018 roku wyniosła 12,2 procent, według szacunków Ministerstwa Finansów i stanowiła 1,1 proc. PKB - podał Polski Instytut Ekonomiczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo finansów zapowiada, że obowiązkowy split payment ruszy w niektórych branżach pod koniec tego roku

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 19:28
Realny termin wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT (MPP), czyli split payment w niektórych branżach, to „nie wcześniej niż na koniec tego roku” - powiedział PAP wiceminister finansów Filip Świtała.
rozwiń zwiń