X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

GUS: inflacja w lutym wyniosła 1,2 proc.

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 10:25
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2019 r. wzrosły rok do roku o 1,2 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. 
Audio
  • Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek - komentuje ostatnie dane GUS dotyczące inflacji. (IAR)
  • Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek mówi o danych GUS na temat inflacji. (IAR)
GUS podał najnowsze, wstępne dane o inflacji w marcu.
GUS podał najnowsze, wstępne dane o inflacji w marcu.Foto: shutterstock, Tero Vesalainen

W styczniu, po przeszacowaniu koszyka wag, ceny rdr wzrosły o 0,7 proc., a mdm spadły o 0,2 proc. Ekonomiści spodziewali się nieco mniejszych podwyżek i przewidywali inflację na poziomie 1,1 proc. 

Natomiast ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w lutym o 1,2 proc. rdr i 0,1 proc. mdm. 

Wcześniej GUS podał, że w styczniu ceny rdr wzrosły o 0,9 proc., a mdm wzrosły o 0,1 proc.

Co zdrożało, co staniało?

W lutym w porównaniu ze styczniem - główny wpływ na inflację miały wyższe ceny żywności - o 0,9 proc. Niższe były ceny odzieży i obuwia - o 1,7 proc.

W skali całego roku największe były podwyżki cen żywności o 2,2 proc. a także - z powodu wzrostu cen paliwa - transportu o 2,5 proc. Potaniały ubrania i obuwie, średnio o 3,2 proc.

Wyraźnie zdrożały warzywa - średnio o 15,8 proc. Taniej natomiast płacimy za owoce - o 13,7 proc. Pieczywo, średnio zdrożało o 9,3 proc.

Drożej płacimy za cukier - 6 proc. Choć tańsze o 1 proc. jest mleko to masło poszło w górę o 3,8 proc. Taniej płacimy za jajka. Ich cena za sztukę spadła o ponad 12 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Zmiana w strukturze konsumpcji

Jak wyjaśnił GUS, w świetle badań - w wydatkach konsumpcyjnych gospodarstw domowych w 2018 r. nastąpiły różnice w poszczególnych grupach mających znaczenie w strukturze konsumpcji.

Wzrósł m. in. udział wydatków w zakresie transportu, żywności i napojów bezalkoholowych, restauracji i hoteli oraz wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego.

Obniżył się natomiast m.in. udział wydatków dotyczących użytkowania mieszkania lub domu i nośników energii, łączności, zdrowia, rekreacji i kultury oraz odzieży i obuwia.

IAR/PAP, ak, NRG

Zobacz więcej na temat: gus inflacja pieniądze ceny
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak