Minister środowiska liczy na przyśpieszenie programu "Czyste powietrze"
Minister środowiska Henryk Kowalczyk ocenił podczas XXVI Forum Gospodarczego Welconomy Forum in Toruń, że w Polsce rośnie świadomość ekologiczna i zrozumienie wielu problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Wyraził nadzieję, że nastąpi kolejne przyspieszenie programu "Czyste powietrze".
2019-03-18, 13:40
Kompleksowy program
- To dla nas wielkie wyzwanie. Podjęliśmy się rozwiązania tego problemu. Premier Mateusz Morawiecki w maju ubiegłego roku ogłosił program "Czyste powietrze". Jest to instrument o ogromnej skali ilościowej i finansowej - mówił szef resortu środowiska w Toruniu.
Minister przyznał, że do smogu najbardziej "przyczyniają się" budynki jednorodzinne, które często ogrzewane są przy pomocy przestarzałych pieców, a także wykorzystywany jest w nich węgiel złej jakości.
Podkreślił, że program "Czyste powietrze" przeznaczony dla domów jednorodzinnych jest kompleksowy. Polega on nie tylko - jak mówił - na wymianie pieców, ale ma pozwolić także na termomodernizację budynków, a w konsekwencji sprawić, żeby właściciel miał niższe koszty związanie z ogrzewaniem. W jego ocenie program ten przyczyni się do ochrony klimatu, ale również do wzrostu gospodarczego.
- Środki finansowe przeznaczane dla właścicieli domów w formie dotacji uzależnionej od zamożności poszczególnych rodzin. Robimy to po to, żeby ten program był masowy - dla każdego. Mam nadzieję, że dopiero wchodzimy w dobry sezon dla takich remontów i nastąpi kolejne przyspieszenie tego - rozpędzającego się już programu - powiedział min. Kowalczyk.
Elektromobilność w walce ze smogiem
Dodał, że dziś wszyscy zdają już sobie także sprawę, iż w centrach dużych miast za problem smogu opowiada również komunikacja.
- Proponujemy program elektromobilności, żeby i tam pamiętać o czystym powietrzu - wskazał.
Ocenił, że kolejnym wielkim wyzwaniem jest rosnąca produkcja odpadów.
REKLAMA
- Chodzi o to, żeby gospodarka działała tak, aby produkować tych odpadów jak najmniej - wtedy będziemy mogli z tym problemem łatwiej się uporać. Trzeba przy produkcji różnego rodzaju opakowań zwracać uwagę na to, żeby można było poddać je recyklingowi - dodał szef resortu środowiska.
PAP, ak, NRG
REKLAMA