X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jadwiga Emilewicz o współpracy z Niemcami: nasze relacje gospodarcze są w bardzo dobrej kondycji

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 16:20
Jesteśmy gotowi stać się jednym z filarów reindustrializacji Europy - powiedziała w minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz po podpisaniu polsko-niemieckiej deklaracji dotyczącej strategii polityki przemysłowej.
Audio
  • Polska i Niemcy podpisały deklarację w sprawie strategii przemysłowej. (IAR/Maciej Wiśniewski)
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i minister gospodarki i energii Niemiec Peter Altmaier podpisali wspólną deklarację dotyczącą przyjęcia długoterminowej strategii przemysłowej, dostosowanej do wyzwań globalnej konkurencji.
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i minister gospodarki i energii Niemiec Peter Altmaier podpisali wspólną deklarację dotyczącą przyjęcia długoterminowej strategii przemysłowej, dostosowanej do wyzwań globalnej konkurencji.Foto: Ministerstwo Cyfryzacji/gov.pl

W Berlinie podczas pierwszego polsko-niemieckiego forum gospodarczego spotkali się przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji obu państw.

Wspólną deklarację dotyczącą przyjęcia długoterminowej strategii przemysłowej, dostosowanej do wyzwań globalnej konkurencji, podpisali minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i minister gospodarki i energii Niemiec Peter Altmaier.

Chodzi m.in. o inwestycje w innowacje, opracowanie wspólnych celów strategicznych polityki przemysłowej, usprawnienie otoczenia regulacyjnego biznesu na poziomie krajowym i unijnym czy obronę polityki handlowej UE. Zaznaczono, że muszą być one realizowane z uwzględnieniem realiów budżetowych oraz globalnej konkurencji.

Deklarację podpisano podczas poniedziałkowego Polsko-Niemieckiego Forum Gospodarczego w Berlinie, w którym uczestniczyło niemal 400 przedstawicieli polskich i niemieckich firm.

- Nasze relacje gospodarcze są w bardzo dobrej kondycji. Trwa jednak globalny wyścig. By nie zostać w tyle, nasze gospodarki muszą wejść na wyższy poziom rozwoju, a nasza współpraca opierać się na podstawach odpowiadających wyzwaniom przyszłości - mówiła minister Emilewicz.

Jak dodała, ważne jest określenie od nowa zasad partnerstwa.

- Na zrozumieniu, że największą wartością dodaną w obliczu światowej konkurencji są wspólne, innowacyjne projekty z takich dziedzin, jak przemysł oparty na rozwiązaniach cyfrowych, zaawansowane technologie, sektor kosmiczny czy produkcja zrównoważonej energii - zaznaczyła.

O podpisanej deklaracji minister Emilewicz powiedziała, że będzie to na pewno "inspiracja dla kolejnej Komisji Europejskiej".

- Będzie to pewnie jeden z głównych tematów, którymi nowa Komisja będzie musiała się zająć - oceniła szefowa MPiT.

- Jesteśmy gotowi stać się jednym z filarów reindustrializacji Europy - to zostało zapisane w naszej wspólnej deklaracji - dodała. Podkreśliła też znaczenie budowy niemieckich centrów badawczo-rozwojowych.

- W masie Niemcy są naszym pierwszym partnerem, ale w jakości oczekiwalibyśmy więcej. Tak się składa, że to nie nasz największy partner gospodarczy ma najwięcej centrów badawczo-rozwojowych w Polsce, tylko znajdujące się poza dziesiątką Stany Zjednoczone - powiedziała.

Zarówno polska minister, jak i szef niemieckiego resortu gospodarki i technologii podkreślali znaczenie rozwoju przemysłu bateryjnego.

- Także w tym zakresie staramy się nieco wyprzedzić czas, nie mając własnych tradycyjnych sektorów motoryzacyjnych w Polsce, tym chętniej przystąpiliśmy do inicjatywy bateryjnej i mamy nadzieję w najbliższym czasie rozwinąć - wspólnie z naszymi niemieckimi i francuskimi - rozwój własnych technologii" - powiedziała. Dodała, że pierwszym krokiem były zgłoszenia firm do uczestnictwa w konsorcjum.

- Zbliżyliśmy się do celu samodzielnej produkcji ogniw bateryjnych w Europie, w Niemczech - powiedział minister gospodarki i energii Niemiec Peter Altmeier.

Dodał, że w Niemczech 1 mld euro zostanie wyasygnowany na wsparcie najlepszych konsorcjów.

- Tu potrzebne jest nam wsparcie europejskich organów do spraw konkurencji - powiedział Altmeier.

Zaznaczył, że możliwe jest, iż "w następnych miesiącach uda się uczynić kolejne kroki w tym zakresie tak, aby badanie, rozwój i produkcja zostały szybko podjęte".

Według GUS polski eksport do Niemiec w 2018 r. osiągnął wartość 62 mld euro. Według niemieckich danych, Polska znajduje się na 8. miejscu na liście największych odbiorców towarów z Niemiec i 7. największym na świecie partnerem handlowym Niemiec.

Niemcy zainwestowały w Polsce do końca 2017 r. 34 mld 954 mln euro. W Polsce zarejestrowano 4917 podmiotów z udziałem kapitału niemieckiego. Łącznie firmy z kapitałem niemieckim zatrudniały w Polsce w 2016 r. ok. 366 tys. pracowników.

IAR/PAP, ak, NRG
 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska – Niemcy: 300 tys. nowych miejsc pracy dzięki niemieckim inwestycjom

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 21:00
O tym, jak silne więzy gospodarcze łączą nas z Niemcami, świadczy to, że ich całkowity udział w polskim eksporcie jest na poziomie następnych pięciu odbiorców towarów znad Wisły razem wziętych. Do Niemiec trafia blisko 1/3 całego naszego eksportu.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współpraca polsko-niemiecka. Czas na przemysł 4.0, sztuczną inteligencję i elektromobilność

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 19:51
Prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2019 r. w Niemczech zostanie zorganizowany polsko-niemiecki szczyt biznesowy dotyczący m.in. elektromobilności i nowoczesnego przemysłu - wynika z zapowiedzi szefowej MPiT Jadwigi Emilewicz oraz ministra gospodarki i energii Niemiec Petera Altmaiera.
rozwiń zwiń