Uwaga na fałszywe strony do składania e-PIT-ów

2019-03-21, 18:02

Uwaga na fałszywe strony do składania e-PIT-ów
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/Elnur

Resort finansów ostrzegł przed fałszywymi stronami do składania e-PIT-ów. Z kolei, jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji - już ponad 800 tysięcy osób skorzystało do tej pory z Profilu Zaufanego, który jest jedną z metod weryfikacji tożsamości przy składaniu zeznania podatkowego "Twój e-PIT".

Profil Zaufany (PZ) to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można potwierdzać swoją tożsamość w serwisach administracji publicznej i składać podpis zaufany, czyli podpis elektroniczny do podpisywania pism, podań i wniosków składanych do podmiotów publicznych.

Profil Zaufany zwiększa bezpieczeństwo

Stanowi on także jedną z metod weryfikacji tożsamości przy składaniu zeznania podatkowego "Twój e-PIT". 

"Twój ePIT" to z kolei usługa uruchomiona 15 lutego na portalu Ministerstwa Finansów www.podatki.gov.pl. W tym roku po raz pierwszy zeznanie podatkowe PIT-37 lub/i PIT-38 zostało wypełnione przez urząd skarbowy.

Podatnik, jeśli chce go obejrzeć lub dokonać w nim zmian, musi się zalogować do serwisu. Można to zrobić na dwa sposoby: podając PESEL (lub NIP i datę urodzenia), do tego jedną z kwot przychodu z dowolnej informacji od pracodawcy/płatnika (np. z PIT-11 za 2018 r.), następnie kwotę przychodu z deklaracji za 2017 r. oraz kwotę nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za 2017 r. Albo logując się przez Profil Zaufany. 

Uwaga na fałszywe strony

Ministerstwo Finansów ostrzegło przed fałszywymi stronami do składania e-PIT-ów. Jak poinformował rzecznik resortu Paweł Jurek, resort złożył doniesienie w sprawie strony wizualnie podobnej do #TwojePIT.

- Właściwy adres jest tylko jeden http://podatki.gov.pl - napisał na Twitterze rzecznik resortu finansów. 

Resort zwrócił też uwagę podatnikom, że jedynym sposobem składania elektronicznych formularzy PIT za 2018 r. udostępnianym przez Ministerstwo Finansów oraz Krajową Administrację Skarbową jest usługa Twój e-PIT albo e-Deklaracje na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl.

Według resortu cyfryzacji, który jest odpowiedzialny za projekt PZ, założenie Profilu "zajmuje mniej czasu, niż znalezienie wszystkich niezbędnych do wpisania kwot".

Co więcej - jak przekonuje MC - logowanie przez Profil Zaufany to jedyna opcja logowania do usługi "Twój e-PIT" dla osób, które podjęły w 2018 r. pierwszą pracę i nie mają niezbędnych do zalogowania danych uwierzytelniających, czyli np. kwoty przychodu za 2017 r.

Profil Zaufany to także jedyny sposób na zalogowanie się do Internetowego Konta Pacjenta, na którym można odebrać i zrealizować e-recepty, sprawdzić historię wizyt u lekarza, za które zapłacił Narodowy Fundusz Zdrowia, a także uzyskać dostęp do wielu innych swoich danych medycznych. 

- O tym, jak przydatny jest Profil Zaufany wie już ponad 3 miliony Polaków, którzy go założyli i korzystają z niego na co dzień - ocenił szef Ministerstwa Cyfryzacji. 

Według MC są dwie możliwości, by założyć Profil Zaufany. Można to zrobić za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Obecnie założenie Profilu Zaufanego umożliwia 10 banków.

Drugi sposób to założenie Profilu Zaufanego przez internet i potwierdzenie go w Punkcie Potwierdzającym. Na terenie kraju działa 1500 takich punktów. Wszystkie informacje na temat Profilu Zaufanego można znaleźć na stronie www.pz.gov.pl.

PAP, MF, MC, ak, NRG

Polecane

Wróć do strony głównej