X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

UOKiK ostrzega: to mogą być piramidy finansowe, możecie stracić pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 10:10
UOKiK ostrzegł przed systemami funkcjonującymi na portalu FutureNet oraz platformie reklamowej FutureAdPro, które mogą okazać się piramidami finansowymi. Prezes urzędu wszczął postępowanie i postawił zarzuty firmom, które są administratorem tych portali.
System typu piramida finansowa, jest zakazany prawem.
System typu piramida finansowa, jest zakazany prawem.Foto: ronstik/Shutterstock.com

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że na portalach FutureNet i FutureAdPro funkcjonują systemy, które mogą być systemami promocyjnymi typu piramida. 

Nie kupujcie oferowanych pakietów

Konsumenci mogą stracić swoje pieniądze. Dlatego oficjalnie ostrzegamy: nie kupujcie oferowanych pakietów, nie wprowadzajcie znajomych do systemu. Na ryzykowne inwestycje m.in. w FutureNet i FutureAdPro Urząd zwracał uwagę konsumentów już w 2017 r.

Stronami internetowymi zarządzają dwie firmy: BCU Trading z Dubaju i Futurenet Ukraine ze Lwowa. UOKiK wszczął przeciw nim postępowanie i postawił im zarzuty. Serwisami interesuje się również Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu, prowadząc śledztwo pod sygnaturą PO 2 Ds. 63.2016.

Obietnica zysków

FutureNet i FutureAdPro obiecują „zyski” za to, że ktoś namówi inne osoby do kupienia pakietów uczestnictwa, które kosztują od 10 dol. do nawet ponad 1 tys. dolarów. – Obie firmy uzależniają korzyści od tego, że ktoś będzie werbował kolejnych uczestników. System przestanie działać, gdy nie będą do niego przystępowały inne osoby. Zazwyczaj w tego typu schematach pieniądze trafiają głównie do pomysłodawców piramidy – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Postępowania UOKiK w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów mogą zakończyć się decyzją, w której zostanie nałożona kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu firmy. Urząd może też nakazać firmie zaniechanie niekorzystnych praktyk oraz usunięcie ich skutków.

Jak działa piramida finansowa?

Schemat działania piramidy jest następujący: wpłacasz pieniądze, następnie polecasz inne osoby, za wprowadzenie których otrzymujesz wynagrodzenie. Pochodzi ono z wpłat osób, które bezpośrednio i pośrednio poleciłeś. W ten sposób to ty, twoi znajomi i znajomi znajomych finansujecie piramidę. Jednak po pewnym czasie system musi upaść, gdyż wpłacane pieniądze nie są inwestowane w żadne aktywa i nie przynoszą zysków.

Trafiają do organizatorów piramidy i osób zajmujących wyższą pozycję w łańcuszku piramidy. System działa, dopóki więcej pieniędzy jest wpłacanych niż wypłacanych. Warunkiem jest jednak, aby lawinowo rosła liczba osób uczestniczących w piramidzie – taki stały, lawinowy wzrost klientów nie jest możliwy. W efekcie piramida upada, przepadają twoje pieniądze, a jeśli wprowadziłeś swoich znajomych lub rodzinę – także ich pieniądze.

UOKiK ostrzega

Urywa się kontakt z właścicielami. Systemy typu piramida maskowane są hasłami „program”, „inwestycje”, „zarabianie w internecie”, „zarabianie w domu”, „platforma reklamowa”.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów UOKiK wydaje ostrzeżenie konsumenckie, gdy ma uzasadnione podejrzenie, że przedsiębiorca stosuje nielegalną praktykę, która może narazić szeroki krąg konsumentów na znaczne straty finansowe lub niekorzystne skutki.

UOKiK, ak, NRG

Zobacz więcej na temat: UOKiK piramidy finanse
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ostrzeżenie UOKiK ws. EGF Council

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 14:48
UOKiK wszczął postępowanie przeciw Europejskiej Grupie Finansowej Council z Wrocławia, gdyż oferowane przez nią kredyty mogą powodować znaczne straty finansowe klientów. Podkreślono, że EGF Council kieruje ofertę do osób mających trudności z uzyskaniem pożyczki na rynku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK ostrzega przed IP Group. Wyłudza opłaty za pożyczki, których nie udziela

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 17:03
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed działalnością firmy o nazwie IP Group, reklamującej się w internecie jako firma pożyczkowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK ukarał pośrednika finansowego. Ponad 5 milionów złotych kary

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 10:28
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakazał firmie EGF Council zapłatę kary w wysokości ponad 5,7 miliona złotych za stosowanie niedozwolonych klauzul w umowach. Działania firmy były umyślne, ich celem był maksymalny zysk kosztem konsumentów - podkreśla UOKiK w komunikacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK: DB pobierał nienależne opłaty od klientów

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 12:12
Deutsche Bank Polska ma oddać obecnym i byłym klientom opłaty za konta - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak poinformowano, jeżeli bank wprowadza opłaty za konto powiązane z kredytem, musi zagwarantować konsumentowi rezygnację z tego rachunku bez kosztów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK ukarał Polski Dom Maklerski za sprzedaż obligacji GetBack. Czy pomoże to poszkodowanym?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 20:31
2 mln złotych kary ma zapłacić Polski Dom Maklerski za sprzedaż obligacji Getbacku. Jak twierdzą goście radiowej Jedynki, decyzja UOKiK może pomóc poszkodowanym obligatariuszom w dochodzeniu swoich roszczeń.
rozwiń zwiń