X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zadanie dla Centrum Obsługi Przedsiębiorców: wesprzeć mały i średni biznes

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 10:50
We Wrocławiu ruszyło pierwsze Centrum Obsługi Przedsiębiorców (COP). To element programu wsparcia sektora małych i średnich przedsiębiorstw realizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu.
Konstytucja Biznesu miała ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej, zwłaszcza w przypadku małych i średnich polskich firm.
Konstytucja Biznesu miała ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej, zwłaszcza w przypadku małych i średnich polskich firm.Foto: pixabay

Głównym zadaniem Centrów Obsługi Przedsiębiorców jest udostępnienie oferty finansowej dla małych i średnich firm w dynamicznie rozwijających się regionach Polski.

Duże zapotrzebowanie na inwestycje w sektorze MSP sprawiło, że pierwsze COP powstało na Dolnym Śląsku, we Wrocławiu. Z założenia COP to przestrzeń bezpośredniego kontaktu z interesariuszami.

Podczas otwarcia COP, w sobotę 23 marca premier Mateusz Morawiecki mówił, że Agencja Rozwoju Przemysłu otrzymała zadanie wejścia w obszar małych i średnich polskich firm i wypracowania dobrych rozwiązań w dialogu z nimi i państwem.

- Wiemy, że przedsiębiorcy są w różnej fazie rozwoju, a polscy dodatkowo muszą nadganiać stracony przez lata czas. Jestem przekonany, że Centrum Obsługi Przedsiębiorców im w tym pomoże i dobrze wpisze się w potrzeby polskiego małego biznesu - dodał szef rzadu.

W nowo otwartej siedzibie przy ulicy Fabrycznej 10 przedsiębiorca otrzyma informacje „z pierwszej ręki” o wsparciu dostępnym w spółce – od finansowania po tereny inwestycyjne w strefach ekonomicznych zarządzanych przez ARP S.A. Pomysłodawcom szczególnie zależy na wzmocnieniu potencjału eksportowego małych i średnich przedsiębiorstw.

- Na Dolnym Śląsku Agencja Rozwoju Przemysłu jest obecna od prawie 15 lat. To tutaj założyliśmy Podstrefę Wrocław-Kobierzyce, a w ślad za nią powstało największe w Europie Środkowo-Wschodniej zagłębie elektromobilności. Niedawno w naszym portfelu kapitałowym znalazł się również wrocławski Dozamel. Dolny Śląsk to jeden z najbardziej uprzemysłowionych regionów kraju. A tam gdzie jest przemysł jest również zapotrzebowanie na kapitał, ważny zwłaszcza dla rozwoju małych i średnich firm, które generują co drugą złotówkę polskiego PKB. Znajomość rynku i zwrot w kierunku wsparcia sektora MSP zdecydowały o lokalizacji pierwszego Centrum Obsługi Przedsiębiorców właśnie we Wrocławiu - stwierdził Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP S.A.

Będą kolejne centra

Kolejne centra powstaną między innymi w Katowicach i Gdańsku, co ma dać impuls dla rozwoju regionów i polskich przedsiębiorstw.

Centra są elementem strategii Agencji Rozwoju Przemysłu na lata 2018-2022. Chodzi o kompleksowe wsparcie przedsiębiorców w zakresie inwestycji, rozwoju, uzupełniania kapitału obrotowego czy prowadzenia efektywnego procesu restrukturyzacji. Pozostałymi elementami są pożyczki dla małych i średnich firm, oferta leasingowa ARP Leasing oraz usługa International Desk stworzona dla koordynacji wsparcia eksportu firm.

Oferta dla MSP

Oferta ARP dla małych i średnich firm pozwoli przedsiębiorcom uzyskać pożyczkę inwestycyjną, obrotową, restrukturyzacyjną, split payment czy na finansowanie realizacji kontraktów. Dla klientów mających problem z dostarczeniem oczekiwanego poziomu/wartości zabezpieczeń, produkt zostanie wsparty poręczeniem ze strony 16 Funduszy Poręczeniowych koordynowanych przez Krajową Grupę Poręczeniową i BGK.

Z kolei ARP Leasing to spółka leasingowa, która po uzbrojeniu w kapitał i ze wsparciem odpowiedniej kadry zacznie oferować leasing typu asset finance (maszyny, sprzęt IT itp.). Uczestnicy rynku finansowego wielokrotnie zgłaszali potrzebę takiej oferty dla firm.

International Desk jest powołany do koordynacji wsparcia eksportu firm. To usługa, która łączy oferty instytucji Grupy Kapitałowej Polskiego Funduszu Rozwoju: Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Banku Gospodarstwa Krajowego i ARP.

Specjalne narzędzie

Wszystkie te elementy (centra, pożyczki, leasing i wsparcie eksportowe) są ze sobą komplementarne i wynikają z analizy oczekiwań przedsiębiorców w zakresie ogólnokrajowego wsparcia, niezależnie od rozmiaru i skali ich działalności. W średnioterminowej perspektywie (np. w okresie spowolnienia gospodarczego) stanowią dobrą alternatywę dla sektora bankowego i ważne narzędzie wsparcia potencjału popytowo-podażowego MSP.

Przy okazji otwarcia pierwszego centrum powstało specjalne narzędzie dostępne na stronie: https://www.arp.pl/uslugi-finansowe/parametryzator.

Dzięki parametryzatorowi pożyczkowemu klient jeszcze zanim trafi do COP może samodzielnie sprawdzić ofertę finansowania bez ukrytych kosztów i niespodzianek.

Znaczenie MSP dla gospodarki

Z danych PARP o stanie MSP w Polsce w 2018 roku wynika, że mikro, małe i średnie firmy stanowią przeważającą większość przedsiębiorstw (99,8%).

Sektor przedsiębiorstw wytwarza blisko trzy czwarte wartości PKB (74,0%), przy czym małe i średnie przedsiębiorstwa generują co drugą złotówkę PKB (49,9%).

arp.pl, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od Nowego Roku, nowe przywileje dla przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 14:54
Możliwość wliczenia w koszty pracy małżonka, niższy ZUS dla najmniejszych firm, elektronizacja akt pracowniczych i skrócenie okresu ich przechowywania, niższy podatek dla innowatorów – to kolejne proprzedsiębiorcze rozwiązania, które przyniosą od Nowego Roku ustawy przygotowane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ok. 60 proc. firm rodzinnych w Polsce ocenia swą sytuację ekonomiczną, jako dobrą

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 18:38
Blisko 60 proc. firm rodzinnych w Polsce prognozuje, że ich sytuacja ekonomiczna w najbliższym roku będzie dobra lub bardzo dobra - wynika z opublikowanego w środę raportu firmy doradczej KPMG. W Europie podobnie prognozuje 73 proc. respondentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: internacjonalizacja to szansa dla polskich małych i średnich firm

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 11:20
Premier Mateusz Morawiecki powiedział podczas inauguracji wrocławskiego Centrum Obsługi Przedsiębiorców przez Agencję Rozwoju Przemysłu we Wrocławiu, że rząd tworzy coraz lepsze warunki dla ich funkcjonowania a małe i średnie firmy powinny wychodzić poza granice Polski.
rozwiń zwiń