X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ocean plastiku w oceanach. Unia mówi "stop", a wytwórcy plastikowych przedmiotów boją się plajty

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 13:01
Plastikowe śmieci są wszechobecne i bardzo trudno się rozkładają. Po morzach i oceanach dryfują całe wyspy plastikowych odpadów. Od 2021 roku plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne, które stanowią ponad 70 procent odpadów morskich, mają być w Unii Europejskiej zakazane.
Audio
  • Od 2021 roku plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne, mają być w Unii Europejskiej zakazane. O szczegółach w audycji na antenie radiowej Jedynki przygotowanej przez Aleksandrę Tycner.
Od 2021 roku plastikowe przedmioty jednorazowe będą w UE zakazane.
Od 2021 roku plastikowe przedmioty jednorazowe będą w UE zakazane.Foto: Pixabay.com/Public Domain

W Polsce są już przykłady firm, które nie czekają na ostatnią chwilę.

- Wycofywanie plastikowych słomek i naczyń to jeden z elementów naszego działania, którego celem jest po prostu ochrona środowiska tak, by następne pokolenia też mogły z czystego korzystać - powiedział w radiowej Jedynce Artur Jarczyński, właściciel grupy restauracji.

Nie można na te sprawy patrzeć wyłącznie poprzez pryzmat kosztów - dodał.

Unijna dyrektywa bez wątpienia wpłynie negatywnie na polskich producentów plastikowych jednorazowych przedmiotów.

- Wielu z nich - paradoksalnie - dostało z tej samej Unii nawet dotacje na rozwój przedsiębiorstw - mówił Robert Szyman z Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych.

Niezależnie od rezygnacji z jednorazowych naczyń i sztućców, pilnie potrzeba przyspieszonej edukacji konsumentów. W Polsce poziom recyklingu opakowań  wzrósł z 40 procent w 2010 roku do około 60 procent obecnie.

Recyklingowi jednak poddawane jest mniej niż 30 procent plastikowych odpadów, a 40 proc. z nich trafia na wysypiska. Pozostałe można spotkać dosłownie wszędzie.

Aleksandra Tycner, ak, NRG

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koniec ery plastiku. Przed firmami sporo biznesowych wyzwań

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 17:48
W Unii Europejskiej zakazane będą m.in. plastikowe talerze, słomki, czy patyczki higieniczne - to wynik porozumienia PE i państw członkowskich w sprawie nowych przepisów, które mają ograniczyć liczbę plastikowych śmieci trafiających do mórz.
rozwiń zwiń