Wsparcie ochrony praw autorskich. Będą specjalni sędziowie

2019-04-05, 11:46

Wsparcie ochrony praw autorskich. Będą specjalni sędziowie
Z roku na rok przybywa w Polsce pozwów dotyczących praw autorskich i własności.Foto: Pixabay

W sześciu sądach w Polsce powstaną osobne jednostki, zajmujące się własnością intelektualną, patentami i znakami towarowymi. Ministerstwo sprawiedliwości skierowało do konsultacji projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz Prawo własności przemysłowej.

Posłuchaj

Ministerstwo Sprawiedliwości wyodrębni sądy zajmujące się patentami i prawami autorskimi. Mówi wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. (Cz.1/IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jednostki powstałyby w czterech sądach okręgowych i dwóch apelacyjnych. Te pierwsze powstałyby w Gdańsku, Katowicach, Poznaniu i Warszawie, a te drugie w Katowicach i Warszawie.

Sędziowie do ochrony praw autorskich

Projekt zakłada między innymi wydzielenie sędziów, którzy zajmowaliby się ochroną praw autorskich, wynalazków, wzorów użytkowych, przemysłowych, znaków towarowych i ochroną praw własności intelektualnej.

Projekt przewiduje zatrudnienie 22 sędziów, 22 asystentów i 44 urzędników w sądach okręgowych oraz 4 sędziów, 4 asystentów i 8 urzędników w sądach apelacyjnych.

Przybywa pozwów

Taka zmiana zdaniem resortu sprawiedliwości jest potrzebna, ponieważ z roku na rok przybywa pozwów dotyczących praw autorskich i własności intelektualnej.

W ubiegłym roku polskie sądy zajęły się blisko 2 tysiącami takich spraw. To prawie 30 procent więcej niż w 2017 roku, kiedy takich spraw było nieco ponad 1,5 tysiąca. 
Ustawa weszłaby w życie z początkiem 2020 roku.

IAR, ak, NRG

Polecane

Wróć do strony głównej