X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

GUS: wynagrodzenia nadal rosną, ale już nie tak szybko. Zatrudnienie również w górę

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 10:44
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2019 roku wyniosło 5.164,53 zł, co oznacza wzrost rdr o 5,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 3,0 proc.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

5164 złote 53 grosze - tyle wyniosła średnia płaca brutto w marcu w przedsiębiorstwach, w których pracuje powyżej 9 osób.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że to o 5,7 procent wyższe wynagrodzenie niż przed rokiem w tym samym czasie.

W firmach tego typu w ubiegłym miesiącu było zatrudnionych blisko 6 mln 400 tys. osób, czyli 3 procent więcej niż przed rokiem.

W marcu 2019 r. przeciętne #zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6 393,6 tys. (wzrost o 3,0% r/r). https://t.co/ERDc5dS2kT#GUS #statystyki #gospodarka #przedsiębiorstwa #praca #RynekPracy pic.twitter.com/HmAGdHerdN

— GUS (@GUS_STAT) 17 kwietnia 2019

Od stycznia do marca tego roku przeciętne wynagrodzenie w porównaniu z tym samym okresem 2018 roku wzrosło o 6,7 procent, a zatrudnienie o 3,1 procent.

Jak ocenił ekonomista Pekao Piotr Piękoś - w marcu dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zanotowała zaskakująco mocny spadek - ocenił ekonomista Pekao Piotr Piękoś i dodał, że w średnim terminie można się spodziewać wyhamowywania wzrostu zatrudnienia.

Co dalej z presją płacową?

- Z jednej strony presję płacową powinny podtrzymywać utrzymujące się braki kadrowe, jednakże do jej stopniowego złagodzenia powinno się przyczynić oczekiwane spowolnienie wzrostu gospodarczego - ocenił ekspert.

Ekonomista podkreślił, że dynamika roczna zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w marcu nieznacznie wzrosła - do 3,0 proc. rok do roku z 2,9 proc. rok do roku w lutym.

- Mimo mocnego odczytu za marzec, w średnim terminie spodziewamy się wyhamowywania wzrostu zatrudnienia w związku z ograniczeniami po stronie podaży pracowników jak i stopniowym osłabieniem popytu na pracę w związku ze spowalnianiem krajowej gospodarki - skomentował Piotr Piękoś.

Spadek dynamiki płac anomalią?

Jakub Rybacki z ING skomentował: "tak duży spadek dynamiki w chwili obecnej traktujemy jako anomalię – skala firm deklarujących podwyżki wynagrodzeń w badaniach ankietowych NBP sugeruje, że wzrost w kolejnych miesiącach powinien oscylować nieco poniżej 7 proc. rok do roku. Również trend w większości branż jak dotychczas był stosunkowo stabilny, a silne dane o zatrudnieniu (wzrost 3 proc. rok do roku w marcu) są argumentem za utrzymaniem tendencji".

Nastroje konsumentów

GUS podał też dane o bieżących i przyszłych nastrojach konsumentów, które były w kwietniu gorsze niż miesiąc wcześniej. 

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, był niższy o 1,0 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 7,2.

- Wśród składowych wskaźnika, niższą wartość niż przed miesiącem odnotowano dla ocen przyszłej i obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (spadki odpowiednio o 4,7 i 4,0 pkt. proc.). Wartości wyższe niż przed miesiącem osiągnęły przede wszystkim oceny obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz możliwości obecnego dokonywania ważnych zakupów (wzrosty odpowiednio o 2,8 i 0,9 pkt. proc.) - napisano w komunikacie GUS.

Tak duży spadek dynamiki w chwili obecnej traktujemy jako anomalię – skala firm deklarujących podwyżki wynagrodzeń w badaniach ankietowych NBP sugeruje, że wzrost w kolejnych miesiącach powinien oscylować nieco poniżej 7 proc. rok do roku. Również trend w większości branż jak dotychczas był stosunkowo stabilny, a silne dane o zatrudnieniu (wzrost 3 proc. rok do roku w marcu) są argumentem za utrzymaniem tendencji" - ocenił ekonomista

W porównaniu do kwietnia 2018 roku obecna wartość BWUK jest niższa o 0,6 pkt. proc.

Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, spadł o 1,2 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 3,5.

Dlaczego spadł wskaźnik?

GUS podaje, że na spadek wartości wskaźnika wpłynęły oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłego poziomu bezrobocia (spadki odpowiednio o 4,7 i 1,7 pkt. proc.). Największy wzrost (o 1,7 pkt. proc.) odnotowano w przypadku oceny możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy.

W kwietniu WWUK osiągnął wartość o 2,2 pkt. proc. niższą niż w analogicznym miesiącu 2018 roku.

IAR/PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak