X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Grunty rolne nie tylko dla rolników. Senacka komisja za liberalizacją przepisów

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 18:01
Senacka komisja rolnictwa opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek noweli ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Według nowych przepisów działki rolne do 1 hektara oraz grunty położone w obrębie miast będzie mogła kupić osoba niebędąca rolnikiem.
Nowe przepisy mają ułatwić obrót ziemią rolną.
Nowe przepisy mają ułatwić obrót ziemią rolną.Foto: Pixabay

Podczas prac w komisji legislator zgłosił kilka uwag do projektu, wszystkie one nie zyskały aprobaty ministerstwa rolnictwa i w rezultacie nie były procedowane. Poprawek także nie zgłosili senatorowie.

Będą ułatwienia

Dyskusja podczas posiedzenie komisji skoncentrowała się na rozważaniach, czy nie należałoby zwiększyć powierzchni działki rolnej, którą mogłaby nabyć osoba, która nie jest rolnikiem. Padały propozycje, by było to 2 lub 3 ha. Rozważano także kwestię wysokości kar za bezumowne korzystanie z państwowej ziemi. Sprawa ta dotyczy głównie dzierżawców, którzy nie zwrócili działek, w ramach wyłączeń 30 proc. dzierżawionych gruntów, do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Kara ta wynosi 30-krotność czynszu i zdaniem części senatorów jest zbyt wysoka.

Ustawa zakłada ułatwienia przy zakupie i obrocie ziemią. Ograniczenia w obrocie ziemią zostały wprowadzone m.in. przez ustawę z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Przepisy dotyczą obrotu ziemią państwową oraz prywatną.

Ziemia rolna nie tylko dla rolników

Jak tłumaczył podczas posiedzenia komisji wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski, najważniejszym celem tej ustawy jest doprecyzowanie i zmniejszenie reżimu prawnego wprowadzonego w 2016 r. przepisami ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, tak aby odpowiadały one oczekiwaniom społecznym i zapewniały wykonywanie prowadzonej przez rząd polityki.

W szczególności przewiduje się zwiększenie do 1 ha nieruchomości rolnej, które będą mogły nabywać również osoby niebędące rolnikami. Taką działkę można będzie kupić także na terenie miasta.

Ponadto, w znowelizowanej ustawie znalazł się przepis, który pozwala, by Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, za zgodą ministra rolnictwa, ustanowił na państwowej ziemi zabezpieczenia pod zaciągane zobowiązania finansowe.

PAP, ak, NRG

Zobacz więcej na temat: rolnictwo Senat grunty
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Będzie łatwiej kupić grunty rolne: rząd łagodzi ustawę ws. obrotu ziemią

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 14:33
Rząd łagodzi ograniczenia w obrocie nieruchomościami rolnymi. Projekt nowelizacji ustawy ws. obrotu ziemią, który we wtorek przyjął rząd, m.in. zmniejsza ograniczenia wobec gruntów leżących na terenie miast, rozszerza krąg podmiotów uprawnionych do nabycia gruntów rolnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm znowelizował ustawę o obrocie ziemią rolną: działki do 1 ha nie tylko dla rolnika

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 12:43
Sejm znowelizował w piątek ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego. Według nowych przepisów działki rolne do 1 hektara oraz grunty położone w obrębie miast będzie mogła kupić osoba nie będąca rolnikiem.
rozwiń zwiń