X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ubiegłoroczne warzywa jeszcze drogie, ale młode szybko tanieją

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 11:20
Na rynku hurtowym młode krajowe warzywa tanieją z każdym dniem. W sprzedaży są już m.in. młode krajowe ziemniaki odmiany Irga.
Na rynku jest coraz więcej młodych warzyw.
Na rynku jest coraz więcej młodych warzyw.Foto: Pixabay

W Broniszach k. Warszawy pojawia się coraz więcej młodych warzyw. Rzodkiewki, ziemniaki, sałata, kapusta, szparagi są coraz tańsze, polskie truskawki spod folii, dostępne w sprzedaży od kilku dni, są jeszcze dosyć drogie - komentował ekspert rynku Maciej Kmera.

Pęczek rzodkiewek kosztuje 1-1,5 zł, buraków ćwikłowych 2-3 zł, młodej marchwi 2,5-3,5 zł, koperku 1-1,33 zł, szczypiorku 0,8-1,1 zł; za kilogram szpinaku trzeba zapłacić 4-5 zł, a za szparagi (0,5 kg) 5-7 zł. Sałata masłowa kosztuje 1,2-1,75 zł; kalafiory sprzedawane są po 4,5-5,5 zł za sztukę, brokuły 4-5 zł, a biała kapusta - 3-4 zł.

Na rynku pojawiły się pierwsze polskie truskawki, głównie z tuneli foliowych. Wkrótce prawdopodobnie do sprzedaży trafią truskawki z włókniny.

- Ceny na razie są dość wygórowane - za kilogram tych owoców trzeba zapłacić 15-18 zł, ale mimo to znajdują nabywców - zaznaczył eksport. Dodał, że dla porównania importowane truskawki z Hiszpanii i Grecji kosztują ok. 10 zł/kg.

Nadal drogie są ubiegłoroczne warzywa krajowe. Ceny cebuli dochodzą do 3 zł/kg, kapusta biała kosztuje 4,5 zł/kg, marchew krajowa i importowana 2-2,5 zł/kg, ziemniaki krajowe i importowane 2,2-2,5 zł/kg, selery 3,5 zł/kg, a buraki ćwikłowe 1,2-1,5 zł/kg.

Ekspert zwrócił uwagę na "niepokojące" doniesienia o przymrozkach, które wystąpiły w ciągu kilku ostatnich dni.

- Mogły uszkodzić kwitnące właśnie truskawki (w uprawach bez osłon). Straty odbiją się opóźnieniem podaży głównego zbioru i wyższymi cenami - powiedział Maciej Kmera.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak