X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Będą pożyczki na likwidację porzuconych odpadów

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 17:13
Ministerstwo Środowiska wypowiada wojnę bombom ekologicznym. W tym tygodniu mamy poznać mapę nielegalnych składowisk niebezpiecznych substancji. Na likwidację składowisk samorządy mają otrzymać pożyczki.
Audio
  • O likwidacji składowisk śmieci, na którą samorządy mają otrzymać specjalne pożyczki z NFOŚiGW - była mowa w radiowej Jedynce w audycji Marcina Jagiełowicza.
W tym tygodniu mamy poznać dokładną mapę składowania w Polsce niebezpiecznych odpadów.
W tym tygodniu mamy poznać dokładną mapę składowania w Polsce niebezpiecznych odpadów.Foto: MOHAMED ABDULRAHEEM/Shutterstock.com

Ekologiczne bomby tykają w całym kraju. Wśród najbardziej znanych są pozostałości po Zakładach Chemicznych w Tarnowskich Górach, Jaworznie czy Bydgoszczy. Odpady zalegają też w morzu Bałtyckim czy rafinerii w Gorlicach.

- Dokładna mapa ma zostać opublikowana w tym tygodniu - zapowiedział na minister środowiska Henryk Kowalczyk.

- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce udzielić samorządom pożyczek na likwidację porzuconych odpadów. Umorzy ją jeśli samorząd wyczerpie wszystkie możliwości dochodzenia roszczeń od właścicieli. Szybkie działanie jest kluczowe, bo ekologiczne bomby dotyczą życia mieszkańców - mówił Dominik Gajewski z Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem rozmówcy - "od strony prawnej nie ma przeszkód by zlikwidować niebezpieczne substancje".

Przedstawiciele resortu środowiska mówią, że drogę likwidacji trujących składowisk utorowała znowelizowana w zeszłym roku ustawa o odpadach. Najważniejsze zmiany to obowiązkowy monitoring składowisk czy skrócenie czasu magazynowania odpadów z trzech lat do roku.

Wśród projektów zapowiedzianych przez resort środowiska z pieniędzy Narodowego Funduszu jest też m.in. wapnowanie gleb i usuwania folii rolniczych, na których eksport zamknęły się Chiny.

- Zbiórka jest teraz nieopłacalna stąd jednorazowy program - powiedział minister Henryk Kowalczyk.

Zdaniem Dominika Gajewskiego priorytetowym wydatkiem dla Funduszu jest likwidowanie bomb ekologicznych.

Narodowy Fundusz tłumaczy, że nowe obszary działalności mają podnieść rangę Wojewódzkich Funduszy. Według badań Polskiej Akademii Nauk - na dnie Bałtyku zalega około 40 tys. ton broni chemicznej i nawet 500 tys. ton - również toksycznej - broni konwencjonalnej.

Marcin Jagiełowicz, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak zredukować CO2? Min. środowiska o polskich rozwiązaniach

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 12:54
Konieczne jest wzmocnienie działań na rzecz ochrony klimatu - powiedział na otwarciu politycznych negocjacji w Katowicach szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk. Minister przedstawił również polskie rozwiązania dotyczące redukcji dwutlenku węgla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister środowiska: na poważnie zabraliśmy się za problem czystego powietrza

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 07:43
- Rzeczywiście powietrze mamy fatalne, należy bić na alarm, z tym się zgadzam całkowicie. Natomiast to fatalne powietrze nie stało się dziś ani wczoraj, tylko jest takie od wielu, wielu lat - powiedział na antenie Jedynki Henryk Kowalczyk. Minister środowiska mówił o działaniach rządu w sprawie poprawy jakości powietrza w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odpady to surowiec, który można ponownie wykorzystać. Debata w resorcie środowiska

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 15:15
Gospodarka odpadami ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów była głównym tematem debaty z udziałem ministra środowiska Henryka Kowalczyka, wiceministra Sławomira Mazurka i przedstawicieli branży gospodarki odpadami.
rozwiń zwiń