X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Test przedsiębiorcy odwołany

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 16:50
Firmy mogą odetchnąć z uglą. Nie będzie testu przedsiębiorcy - poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki. To ucięcie długich spekulacji czy osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą będą musiały wykazywać, że faktycznie prowadzą biznes.
Audio
  • O tym, że nie będzie testu przedsiębiorcy - była mowa w radiowej Jedynce w audycji przygotowanej przez Marcina Jagiełowicza.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

O tym, że testu przedsiębiorcy nie będzie Mateusz Morawiecki napisał na Twitterze. Chwilę później na naszej antenie informację o dalszych pracach nad testem zdementowała też rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

"Wypychanie" na własną działalność coraz rzadsze

Tzw. test przedsiębiorcy miał odkryć karty, kto rzeczywiście prowadzi firmę, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania. Pomysł oficjalnie pojawił się w projekcie Aktualizacji Programu Konwergencji. W kwietniu został jednak usunięty.

Ministerstwo Finansów chce by samozatrudnieni nie nadużywali zaliczania swoich przychodów do pozarolniczej działalności gospodarczej.

Problemem są też przypadki zmuszania przez pracodawcę do wyboru samozatrudnienia.

Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu powiedział dziś na antenie Polskiego Radia 24, że zjawisko "wypychania" na własną działalność jest coraz rzadsze, bo pracownicy potrafią wykorzystać tę sytuację na swoją korzyść na przykład świadcząc usługi u kilku pracodawców.

W Polsce 3 miliony samozatrudnionych

Podobnego zdania jest Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan. Jego zdaniem ewentualna kontrola samozatrudnionych powinna dotyczyć grup, które mają słabszą pozycję na rynku pracy.

Test przedsiębiorcy - zdaniem Jeremiego Mordasewicza - byłby uprawniony gdyby wprowadzić dobrowolność składek na ZUS dla prowadzących działalność. Taką propozycję przedstawił ostatnio rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Podobne rozwiązanie działa na przykład w Niemczech.

Według Eurostatu w Polsce jest niemal 3 miliony samozatrudnionych, czyli pracujących na umowę-zlecenie, umowę o dzieło lub prowadzących działalność gospodarczą.

Marcin Jagiełowicz, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie tylko zatory płatnicze. Co ogranicza mikrofirmy?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 13:50
Niemal połowa polskich mikrofirm, czyli takich, które zatrudniają do 10 pracowników, ocenia swoją sytuację jako dobrą, ale aż jedna trzecia z nich nie podejmuje, ani nie planuje inwestycji - wynika z raportu "Mikrofirmy pod lupą", przygotowanego przez  Polski Instytut Ekonomiczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy test przedsiębiorcy spełni swoje zadanie?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 20:10
Na czym polegać będą testy przedsiębiorcy,i czy spełnią swoje zadanie zapowiadane przez Ministerstwo Finansów i czy faktycznie przyczynią się do likwidacji szarej strefy przedsiębiorczości, i pozyskania do budżetu 1,2 mld zł, zastanawiał się w audycji bardzo ważny Projekt radiowej Trójki Maciej Stańczuk, przedsiębiorca z Konfederacji Lewiatan.
rozwiń zwiń