X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

ASF w dużym gospodarstwie w gminie Giżycko

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 15:10
- 2 ognisko ASF w 2019 r., stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 17 maja 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach - poinformowała Inspekcja Weterynaryjna na swojej stronie internetowej.
Wirus ASF pojawił się w Polsce w połowie lutego 2014 roku.
Wirus ASF pojawił się w Polsce w połowie lutego 2014 roku.Foto: Pixabay

W gospodarstwie położonym w gminie Giżycko (w powiecie giżyckim, w województwie warmińsko-mazurskim), gdzie stwierdzono wirusa, utrzymywano 1712 świń. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami.

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby. Prowadzone jest intensywne dochodzenie epizootyczne mające na celu ustalenie gospodarstw kontaktowych.

Pierwsze ognisko wykryto pod koniec stycznia w powiecie gołdapskim (woj. warmińsko-mazurskie), gdzie znajdowało się 67 świń.

Wirus ASF pojawił się w Polsce w połowie lutego 2014 r., do końca 2018 r. odnotowano 213 ognisk tej choroby w stadach świń, tylko w 2018 r. - 109. Według danych Inspekcji Weterynaryjnej, w latach 2014-2018 z powodu wystąpienia ognisk ASF wypłacono rolnikom odszkodowania w kwocie 14 mln zł, wybito ponad 43 tys. sztuk świń.

W tym roku, do 10 maja, wykryto ponad 1020 przypadków tej choroby u dzików.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ASF: rolnicy ciągle czekają na wypłatę rekompensat

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 14:40
Rolników irytuje wydłużający się okres oczekiwania na rekompensaty za sprzedaż tuczników po niższych cenach, co było związane z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń. Chodzi o hodowców ze wschodniej Polski, ze strefy zagrożonej występowaniem ASF.
rozwiń zwiń

Czytaj także

108. ognisko ASF u świń w Polsce. Jest pomoc dla producentów z obszaru zarazy

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 15:51
Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej wykryto w gospodarstwie w gminie Jabłoń (Lubelskie), w którym utrzymywano 640 świń - poinformował w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obowiązek bioasekuracji - czy nie wprowadzony za późno?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 09:28
Od 28 lutego na terenie całego kraju, we wszystkich gospodarstwach hodujących trzodę chlewną obowiązuje przestrzeganie zasad bioasekuracji. Ministerialne rozporządzenie ma uchronić polskich producentów wieprzowiny przed rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń. Dają już jednak znać o sobie różnice zdań co do tego, czy rozporządzenia w tej sprawie nie należało wprowadzić wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eliminacja dzików pomoże w zwalczaniu ASF

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 17:04
Zminimalizowanie pogłowia dzików, większe zaangażowanie rolników, a także wzmocnienie służb weterynaryjnych i pomoc Unii Europejskiej, pomogą w zwalczaniu choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF) - zapowiada minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. - Jest to dla Polaków spory problem, bo my już mamy duży spadek hodowli trzody - komentował słowa ministra w Polskim Radiu 24 senator Jerzy Chróścikowski, wiceprzewodniczący NSZZ RI "Solidarność", przewodniczący senackiej komisji rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister Kowalczyk: odstrzał dzików tylko w jednym pasie, ma chronić zdrowe dziki przed ASF

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:23
Jak powiedział w radiowej Jedynce minister środowiska Henryk Kowalczyk, odstrzał dzików będzie dokonywany tylko w określonym pasie terytorium, tak, aby tam wyeliminować zarażone dziki i tym samym chronić przed zarazą zdrowe zwierzęta i postawić tamę przed rozprzestrzenianiem się choroby na całą Polskę.
rozwiń zwiń