X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Auta autonomiczne. Przyszłość motoryzacji, czy może ślepa uliczka?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 08:10
Ponad 90 proc. wypadków drogowych w Unii Europejskiej to wynik błędów kierowców. Dlatego UE duże nadzieje pokłada w samochodach autonomicznych, czyli takich, które mogą obejść się bez kierowcy. Postęp technologiczny w tej dziedzinie w ostatnich latach bardzo przyśpieszył, ale pojazdy takie nie wyszły do końca z fazy testów.
Przed upowszechnieniem się samochodów autonomicznych stoi nadal wiele barier.
Przed upowszechnieniem się samochodów autonomicznych stoi nadal wiele barier.Foto: VanderWolf Images/Shutterstock

Jak mówił w radiowej Jedynce Michał Wolański z katedry transportu SGH - transport autonomiczny to taki, w którym pojazdy same podejmują decyzję, w którym kierunku jechać i z jaką prędkością.

Zdaniem eksperta - przyszłość takich pojazdów nie jest jeszcze do końca taka pewna bo prace nad pojazdami autonomicznymi trwają już od lat 70. Już wtedy wydawało się, że "transport autonomiczny jest na wyciągnięcie ręki", a pojazdy takie jednak się nie upowszechniły.

Jako bariery stojące przed samochodami autonomicznymi Michał Wolański wskazał niezawodność i ryzyko wypadkowości, choć wiele technologii testowanych w autach autonomicznych trafiło już do zwykłych samochodów, jak np. hamowanie awaryjne, aktywne tempomaty czy czujniki pasa ruchu.

Elżbieta Szczerbak, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksperci: nowoczesne systemy pomagają zwiększyć bezpieczeństwo samochodów

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 08:23
Nowoczesne systemy bezpieczeństwa montowane w samochodach nie tylko reagują na zagrożenia na drodze, ale potrafią też wymieniać się z innymi pojazdami informacjami m.in. na temat warunków panujących na drodze – zwracają uwagę eksperci.
rozwiń zwiń