X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Chiny zwiększyły nadwyżkę w handlu z USA

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 15:36
Nadwyżka Chin w handlu z USA wzrosła w czerwcu do 29,92 mld USD, czyli o 11 proc. w porównaniu z majem, ale zarazem odnotowano spadki zarówno w imporcie z USA, jak i w eksporcie do tego kraju – wynika z danych chińskiego urzędu celnego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/somkanae sawatdinak

W pierwszej połowie roku nadwyżka Chin w wymianie z USA wzrosła do prawie 140,5 mld USD, a więc o 5 proc. w porównaniu ze 133,76 mld USD w analogicznym okresie roku 2018 – wynika z danych chińskiego urzędu.

Spadły obroty handlowe

Import z USA do Chin spadł w czerwcu o 31,4 proc. rok do roku, a eksport do Stanów Zjednoczonych obniżył się w tym okresie o 7,8 proc. Spadki były większe niż w maju, gdy odnotowano obniżkę obu wartości odpowiednio o prawie 27 proc. i o 4,2 proc. w porównaniu z majem roku ubiegłego.

Ogólna wartość chińskiego eksportu spadła w czerwcu o 1,3 proc. w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku. Obniżyła się również ogólna wartość importu do Chin – o 7,3 proc., co agencja Reutera uznaje za spadek większy od prognozowanego i ocenia, że wskazuje to na spowolnienie gospodarki chińskiej i światowej.

Czerwiec był pierwszym pełnym miesiącem obowiązywania podwyższonych karnych ceł na sprzedawane do USA chińskie towary warte ok. 200 mld dolarów rocznie. Waszyngton podniósł taryfy na te produkty w maju, gdy załamały się dwustronne negocjacje handlowe.

Negocjacje w martwym punkcie

Obie strony trwającego od ponad roku sporu ogłosiły w czerwcu, że wznowią rozmowy. Waszyngton zgodził się nie nakładać na razie nowych ceł, jakimi groził Chinom prezydent USA Donald Trump, ale wprowadzone już taryfy wciąż obowiązują. Urzędnicy handlowi z obu krajów przeprowadzili niedawno rozmowę telefoniczną, ale nie ogłoszono jak dotąd planu dalszych negocjacji.

Administracja prezydenta Trumpa nałożyła karne cła na chiński eksport, by nakłonić Pekin do zmiany polityki handlowej. Stany Zjednoczone zarzucają Chinom m.in. wymuszanie transferu technologii od amerykańskich firm, nieuczciwe dotacje dla rodzimego przemysłu oraz brak wzajemności w barierach rynkowych.

Pekin zaprzecza tym oskarżeniom i zarzuca Waszyngtonowi protekcjonizm handlowy, a na wprowadzane przez niego karne cła odpowiada taryfami odwetowymi.

PAP, akg

Zobacz więcej na temat: Chiny USA handel eksport
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojna celna nie zaszkodziła Państwu Środka. Eksport do USA w górę

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 12:20
Nadwyżka Chin w handlu z USA osiągnęła we wrześniu 34,1 mld dolarów, bijąc ustanowiony w sierpniu rekord o 10 proc., mimo wojny celnej toczonej przez dwie największe gospodarki świata – wynika ze statystyk chińskiego urzędu celnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksport Chin wystrzelił w górę. Drożeje miedź

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 08:37
Eksport Chin wzrósł w styczniu 2019 r. o 13,9 proc. rdr w juanach, po wzroście miesiąc wcześniej o 0,2 proc. - podała tamtejsza administracja celna. Analitycy prognozowali znacznie mniejszy wzrost chińskiego eksportu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bliski koniec wojny handlowej? Donald Trump liczy na "wspaniałą umowę"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 19:04
Prezydent USA Donald Trump powiedział, że chciałby podpisania z Chinami "wspaniałej umowy", która kończyłaby wojnę handlową między obydwoma krajami. Podkreślił, że obecne rozmowy w Waszyngtonie z chińską delegacją, której przewodniczy wicepremier ChRL Lie He, idą w dobrym kierunku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odpowiedź Chin w wojnie handlowej. Karne cła na towary z USA

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 14:05
Chiny zapowiadają wprowadzenie ceł na amerykańskie towary o wartości 60 miliardów dolarów. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 czerwca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie udział USA i Chin w polskim handlu

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 14:15
W I kw. tego roku nasz eksport do USA był większy o 16,7 proc. rdr, a eksport do Chin wzrósł o 35,5 proc. rdr - wskazuje Polski Instytut Ekonomicznych w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE". Zwiększył się też udział obu krajów w naszym imporcie.
rozwiń zwiń