Zmiany w użytkowaniu wieczystym. W niektórych sytuacjach będzie łatwiej o przekształcenie

2019-07-17, 11:59

Zmiany w użytkowaniu wieczystym. W niektórych sytuacjach będzie łatwiej o przekształcenie
W miastach zlokalizowanych było 9,5 mln mieszkań o powierzchni 612,4 mln m2 oraz 34 mln izb. Foto: Panthermedia

W życie weszły przepisy, które w założeniu mają usprawnić proces przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Chodzi zwłaszcza o sytuacje, gdy przekształcenie było blokowane przez stojący obok bloku kiosk. Teraz te bariery mają zniknąć.

W tym tygodniu zaczęła obowiązywać część przepisów znowelizowanej ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Zasadnicze zmiany w nowelizacji dotyczą rządowego programu Mieszkanie Plus, ale część regulacji odnosi się też do kwestii użytkowania wieczystego. Nowelizacja wprowadza obligatoryjne bonifikaty do opłaty przekształceniowej m.in. dla rodzin wielodzietnych i osób niepełnosprawnych.

Kiosk nie zablokuje przekształcenia

Przepisy mogą też rozwiązać problem z przekształceniem, jeśli w pobliżu bloku znajduje się kiosk lub pawilon handlowy. Dotychczas te dodatkowe budynki mogły utrudniać przeprowadzenie całej procedury, teraz grunty pod nimi mają zostać przekształcone automatycznie razem z blokiem, o ile nie są zbyt duże.

- Najważniejsze zmiany w tej ustawie mają na celu unormowanie stanów faktycznych, jakie ujawniły się od wejścia w życie ustawy i wymagają regulacji przepisami prawa. Dotyczy to między innymi możliwości przekształcenia gruntów zabudowanych budynkami na cele mieszkaniowe, na których położone są także inne budynki, obiekty budowlane lub urządzenia budowlane, o ile łączna powierzchnia użytkowa tych budynków nie przekracza 30% powierzchni użytkowej wszystkich budynków położonych na tych gruntach - czytamy w informacji o ustawie, opublikowanej na stronie prezydent.pl.

Kto straci, kto skorzysta

Jak pisze "Rzeczpospolita", przepisy podobają się spółdzielniom mieszkaniowym, ale niekoniecznie samorządom. 

- Punkty handlowe blokowały przekształcenie na dwóch naszych osiedlach. Po zmianie przepisów problem powinien zniknąć - mówi gazecie Emil Kłodziński, prezes Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej "Energetyka" w Warszawie. 

Dziennik podkreśla, że inaczej na sprawę patrzą miasta. Samorządowcy obawiają się, że nowe przepisy przysporzą im pracy. "Rzeczpospolita" pisze także, że nowe przepisy są niejasne, bo nie rozstrzygają, kto ma weryfikować, czy warunek 30% został spełniony.

PolskieRadio24.pl, prezydent.pl, Rzeczpospolita, md

Polecane

Wróć do strony głównej