Kolejne programy dla osób niepełnosprawnych: dotyczą dowozu do przychodni, na rehabilitację, niepełnosprawnych studentów, znalezienia pracy

2019-08-08, 18:21

Kolejne programy dla osób niepełnosprawnych: dotyczą dowozu do przychodni, na rehabilitację, niepełnosprawnych studentów, znalezienia pracy
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock/VGstockstudio

Rząd uruchamia kolejne programy służące pomocą i ułatwieniom dla osób niepełnosprawnych. Po programie 500 plus dla niepełnosprawnych, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisało z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych umowę dotyczącą usług indywidualnego transportu oraz poprawy dostępności budynków wielorodzinnych.

Posłuchaj

O kolejnych programach wspierających osoby niepełnosprawne, mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki społecznej, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych./Magdalena Złotnicka, PR24/.
+
Dodaj do playlisty

W ramach projektu, osoby z niepełnosprawnością będą mogły skorzystać z transportu door-to-door do przychodni, na rehabilitację czy do pracy i z powrotem do domu. Dofinansowanie na zakup samochodu i transport mieszkańców uzyskają gminy i powiaty.

Jak zaznacza gość Polskiego Radia 24, Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki społecznej, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych program dostępności budynków wielorodzinnych jest głównie domeną ministerstwa inwestycji, które jest gospodarzem tej ustawy, ale wprowadzane są inne programu ułatwiające życie osobom niepełnosprawnym.

− Wczoraj podpisaliśmy umowę zapewniającą ułatwienia transportowe – szczególnie na terenach wiejskich, w mniejszych miejscowościach, gdzie osoba niepełnosprawna ma często olbrzymi problem z przemieszczeniem się do pracy, lekarza czy rehabilitanta, i ten transport – „od drzwi do drzwi”, ma temu służyć, mówi gość PR24.

I dodaje, że wczoraj podpisana umowa o ułatwieniach w domach wielorodzinnych przewidująca m.in. dofinansowania instalacji wind, budowy podjazdów i ułatwień w domach, ma służyć „uwięzionym” w domach osobom na wózkach czy mających problemy z poruszaniem się.

W finansowaniu tych inwestycji ma pomagać Fundusz Dostępności, który dofinansuje w formie korzystnych pożyczek spółdzielnie i deweloperów.

Program ma też wspierać niepełnosprawnych mieszkańców wsi czy małych miasteczek

W trakcie podpisania umowy pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz powiedział, że to duża pomoc przede wszystkim dla małych miast i wsi. "Program ma ułatwić komunikację osobom niepełnosprawnym szczególnie w tych miejscach, gdzie ta komunikacja jest najtrudniejsza, czyli na terenach małomiasteczkowych czy wiejskich. Ta mobilność jest bardzo ważna jeśli chodzi o niezależne życie" - dodał Krzysztof Michałkiewicz.

Prezes PFRON Marlena Maląg mówiła w trakcie uroczystości podpisania umowy, że program będzie miał charakter grantowy. Rok 2019 to czas na przygotowanie do wytycznych konkursu. Konkurs będzie ogłoszony w 2020 roku. Według założeń, granty będą w wysokości 300 tysięcy złotych i skorzysta z nich 150 jednostek samorządu terytorialnego.
Całkowita wartość projektu wynosi prawie 54 miliony złotych, z czego ponad 45 milionów stanowią środki unijne.

Program przeszkolenia 5 tys. pracowników transportu publicznego pod katem pomocy osobom niepełnosprawnym

Jak przypomniał gość PR24, wcześniej podpisano umowę z PEFRONEm, przewidujący przeszkolenie 5 tysięcy pracowników transportu publicznego – kolei, PKS, który ma ich nauczyć jak pomagać pasażerom niepełnosprawnym.

Jest też program „Student” i Absolwent”

Jest też program „Student” który wspiera niepełnosprawnych studentów w trakcie nauki, a także program „Absolwent”, pomagający w poszukiwaniu zatrudnienia tym osobom, oraz program „Stabilne zatrudnienie”, finansujący 500 staży w firmach czy instytucjach

PR24, IAR, jk

Polecane

Wróć do strony głównej