X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Emerytura obywatelska z budżetu? W Kanadzie to się sprawdza

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 17:50
Wprowadzenie emerytury obywatelskiej rozważane jest w wielu państwach. Temat co jakiś czas wraca także w Polsce, choć zdania ekonomistów w tej sprawie są mocno rozbieżne. Także opinia publiczna jest podzielona w tej sprawie. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Emerytura obywatelska polega na wypłacie ustalonej przez rząd kwoty każdemu po osiągnięciu odpowiedniego wieku.

Ilość i wysokość składek bez znaczenia

Co istotne - i co budzi duże kontrowersje - w przypadku emerytury obywatelskiej - przy wysokości otrzymywanego świadczenia nie ma znaczenia ilość czy też wysokość odprowadzanych składek w czasie kiedy jesteśmy aktywni zawodowo. 

Kontrargument jest też taki, że byłby to rodzaj niesprawiedliwej społecznie "urawniłowki" a emerytura obywatelska to w rzeczywistości rodzaj świadczenia socjalnego.

Zwolennicy emerytury obywatelskiej argumentują, że jest to system prostszy i tańszy aniżeli obecny. Nie ma w nim np. konieczności księgowania składek czy skomplikowanego obliczania indywidualnej wysokości świadczenia 

Wprawdzie w Europie są państwa, które przymierzały się lub nadal rozważają takie rozwiązanie - to żadne się na nie jak dotąd nie zdecydowało. Wymaga ono bowiem przeprowadzenia prawdziwej "emerytalnej rewolucji".

Europa sceptyczna, w Kanadzie to się sprawdza

Od lat natomiast i to z powodzeniem - emerytura obywatelska obowiązuje w Kanadzie, gdzie wprowadzono taką samą kwotę, którą każdy obywatel otrzyma po osiągnięciu wieku emerytalnego i to niezależnie od długości aktywności zawodowej.

W Kanadzie system emerytalny finansuje budżet, czyli de facto pieniądze pochodzą głównie z podatków, a nie jak ma to miejsce np. u nas - z potrącanych comiesięcznie z wynagrodzenia składek. 

Również w Polsce nie brakuje opinii, że nasz system emerytalny mógłby być oparty o rozwiązania przyjęte w Kanadzie.

W przypadku naszego kraju ekonomiści szacują (choć wyliczenia nie są do końca miarodajne), że po osiągnięciu wieku emerytalnego można byłoby oczekiwać na comiesięczne świadczenie w okolicach 1500 złotych.

Według wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeżeli takie rozwiązanie weszłoby w życie - emeryt mógłby liczyć na 1000 złotych świadczenia emerytalnego.

Premier: szanujemy prawa nabyte

Premier Mateusz Morawiecki pytany podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy o możliwość ewentualnego wprowadzenia emerytury obywatelskiej w naszym kraju - odparł: "szanujemy dotychczasowe prawa nabyte i wszelkie rozwiązania muszą mieć akceptację społeczną a nie być narzucone".

- To jest dyskusja, która jest dopiero przed nami i tutaj niczego nie należy przesądzać - skomentował szef rządu.

Pomysł emerytury obywatelskiej pojawia się co jakiś czas - ponieważ wraz z obniżeniem wieku emerytalnego jak to miało miejsce w Polsce maleje wysokość świadczenia po wejściu w wiek emerytalny.

Wprowadzenie emerytury obywatelskiej sprawiłoby, że każdy mógłby liczyć na świadczenie uniezależnione od wysokości składek, jak również długości zatrudnienia.

Zalecenia KE

Komisja Europejska, zaleciła niedawno, że w związku z wydłużaniem się przeciętnej długości życia oraz zmniejszaniem się liczby ludności w wieku produkcyjnym - wiek przechodzenia na emeryturę powinien być wydłużany a nie skracany.

W opublikowanej rekomendacji dla państw Unii Europejskiej - Polska otrzymała sugestie związane ze zwiększeniem wieku emerytalnego.

Cześć ekspertów ekonomicznych w naszym kraju uważa, że podniesienie wieku emerytalnego i tak będzie z czasem koniecznością (rekomendacja KE nie jest wiążąca dla państw UE) bowiem coraz mniej osób jest na rynku pracy a coraz więcej na emeryturze. 

polskieradio.pl, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Trzynastki" już na kontach emerytów i rencistów. Trwają wypłaty dodatkowych świadczeń

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 17:24
Trwają wypłaty "trzynastek" dla emerytów i rencistów. Jak powiedział IAR rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz, to dodatkowe świadczenie wynoszące 1100 złotych brutto, a 888 złotych 25 groszy na rękę, wysyłane jest w terminach zgodnych z otrzymywaniem renty czy emerytury standardowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emerytura obywatelska. Premier: dyskusja jest dopiero przed nami, niczego nie należy przesądzać

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 14:20
Premier Mateusz Morawiecki, pytany o możliwość ewentualnego wprowadzenia tzw. emerytury obywatelskiej - odparł "szanujemy dotychczasowe prawa nabyte i wszelkie rozwiązania muszą mieć akceptację społeczną".
rozwiń zwiń