X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Rządy Pieniądza": niższy PIT i ryczałt wsparciem dla małych przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 16:40
Limit przychodów uprawniających do rozliczenia ryczałtowego zostanie podwyższony z 250 tys. euro, do 2 mln euro. Limit do korzystania z jednej z najniższych w Europie 9 proc. stawki CIT wzrośnie z 1,2 mln euro do 2 mln euro. 1 mld zł zostanie przeznaczony z budżetu na wsparcie dla firm innowacyjnych. To rozwiązania z Paktu dla Przedsiębiorców PiS, które goście "Rządów Pieniądza" - Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej i red. naczelny Gazety Bankowej Maciej Wośko - ocenili jako jednoznacznie sprzyjające małym i średnich firmom.
Audio
  • Goście "Rządów Pieniądza" - Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej i red. naczelny Gazety Bankowej Maciej Wośko. (rozmowa Anny Grabowskiej)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

Ryczałt to prostsza forma rozliczenia podatku dochodowego i niższe jego stawki, wynoszące nawet od 2-3 proc. w rolnictwie, poprzez średnio ok. 8,5 proc., do ok. 20 proc. przy wysokich marżach.

Jak pokryć ewentualne niedobory budżetu? 

- Już samo upraszczanie rozliczania podatków jest zawsze korzystne dla przedsiębiorców. I jest to realizacja zapowiedzi PiS - mówił Maciej Wośko zaznaczając, że do tego dochodzi możliwość stosowania korzystnego dla podatników, bo niższego procentowo ryczałtu przez większą ich grupę.

- Rząd obniża podatki jednym grupom, nie podwyższając ich innym - podkreślił gość audycji.

To, jego zdaniem dowód, że przy dobrym wzroście gospodarczym i zrównoważonym budżecie można pokryć ewentualne niedobory budżetu powstałe wskutek wsparcia przedsiębiorców, żeby rzeczywiście stało się to tak oczekiwanym przez nich impulsem rozwojowym.

Drugie rozwiązanie podatkowe z Paktu dla Przedsiębiorców PiS, czyli rozszerzenie prawa do korzystania z obniżonego do 9 proc. CIT eksperci również ocenili jako korzystne dla firm, które może to wesprzeć w rozszerzaniu ich działalności, w inwestowaniu.

Pieniądze na czas dekoniunktury

Piotr Soroczyński, zauważył, że niepotrzebnie do rangi mitu urosły opinie o rzekomych oszczędnościach gromadzonych na kontach przedsiębiorców, którzy nie chcą ich inwestować. Podawana jest kwota ok. 250 mld zł.

- To nie jest tak, że wszystkie pieniądze, którymi dysponuje firma można od razu przeznaczyć na działalność inwestycyjną i na kontach mieć tylko grosik - podkreślał.

Przypomniał dekoniunkturę z lat 2000 czy 2001, kiedy to firmy miały zapasy, w tym finansowe, na maksymalnie miesiąc, dwa działalności. Wtedy nauczyły się, że może to potrwać nawet lata więc trzeba mieć pieniądze, żeby przetrwać okres dekoniunktury.

Nowe rozwiązania podatkowe

Mówiąc o nowych rozwiązaniach podatkowych z Paktu dla Przedsiębiorców warto wspomnieć także o przyjętych już obniżkach PIT. Od 1 sierpnia jest to zerowy PIT dla osób d 26 roku życia. Od 1 października natomiast wchodzi w życie obniżona z 18 proc. do 17 proc. stawka PIT dla wszystkich.

Do tego rosną koszty uzyskania przychodu z nieco ponad 1300 zł do 3 tys. zł rocznie. To konkretne kwoty, które zostaną w kieszeniach podatników: ponad 500 zł rocznie przy płacy minimalnej; ponad 700 zł rocznie przy średnim wynagrodzeniu. Plus ponad 1600 zł rocznie z tytułu wyższych kosztów.

PolskieRadio 24, Anna Grabowska, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak