X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pracownik w ukrytej kamerze. Ekspert: to jest rewolucyjne rozstrzygnięcie

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 08:20
Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł kilka dni temu, że przedsiębiorcy mogą korzystać z ukrytego monitoringu wizyjnego, jeśli w grę wchodzi ochrona własnego interesu finansowego. Orzeczenie to może oznaczać zmianę przepisów prawa pracy.
Audio
  • Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie - mówi o możliwości korzystania przez przedsiębiorców z ukrytego monitoringu wizyjnego. (Cz.1/Aleksandra Tycner)
  • Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie - o możliwości korzystania przez przedsiębiorców z ukrytego monitoringu wizyjnego. (Cz.2/Aleksandra Tycner)
  • Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej - o monitoringu pracowników przez pracodawców. (Cz.1/Aleksandra Tycner)
  • Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej - o monitoringu pracowników przez pracodawców. (Cz.2/Aleksandra Tycner)
  • Przedsiębiorcy mogą korzystać z ukrytego monitoringu wizyjnego - tak orzekł Europejski Trybunału Praw Człowieka. Więcej, w audycji Aleksandry Tycner w radiowej Jedynce.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: New Africa/Shutterstock.com

- To jest rewolucyjne rozstrzygnięcie - skomentował w radiowej "Jedynce" decyzję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Pracodawca powinien uzasadnić cel monitoringu

Natomiast Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej - oceniła, że nie wiadomo, na ile dokładnie wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka opisuje sytuację faktyczną oraz jak będzie uzasadniany cel pracodawcy do umieszczania ukrytych kamer.

Dodała, że może powstać spór w tym zakresie, ale - jej zdaniem - jest to kwestia wyważenia między interesem pracownika a interesem pracodawcy.

Zdaniem Agnieszki Durlik, jeśli pracownicy są poinformowani o wprowadzeniu takiego rozwiązania, to jest to narzędzie mniej opresyjne, oparte na zaufaniu i lepsze niż ukryta kamera.

Kodeks pracy do zmiany

Jeżeli ta linia orzecznicza Europejskiego Trybunału Praw Człowieka się utrzyma, to nasze przepisy w kodeksie pracy będą musiały zostać zmienione.

Monitoring w wielu miejscach jest dziś oczywistością i nikt tego nie kwestionuje. Ponadto polskie przepisy mogą być odmienne, bo prawo pracy ma chronić pracowników.

Dziś kamery w sklepach, zakładach usługowych czy innych miejscach publicznych montowane są, aby zapobiegać kradzieżom, ale również, aby zwiększyć bezpieczeństwo pracowników i klientów.

Aleksandra Tycner, "Jedynka", Polskie Radio 24, akg

 

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak