more_horiz
Gospodarka

Polacy przekonują się do OZE. Skokowy wzrost instalacji

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 14:10
W ciągu trzech pierwszych kwartałów tego roku działająca na południu Polski firma Tauron Dystrybucja przyłączyła do sieci energetycznej 14,5 tys. odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy ponad 158 megawatów. To trzy razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

Jak poinformowano, w sumie przyłączyła już do sieci energetycznej ponad 30 tys. mikroinstalacji, głównie fotowoltaicznych, o łącznej mocy 265 megawatów. Mikroinstalacja to odnawialne źródło energii elektrycznej o mocy zainstalowanej do 50 kW.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Nie tylko gospodarstwa domowe. Będzie pakiet prosumencki dla przedsiębiorców

W ostatnich trzech latach liczba takich instalacji rośnie skokowo - z ponad 4 tys. w roku 2017 (o łącznej mocy 24 MW) do ponad 8 tys. przed rokiem (o łącznej mocy 75 MW) oraz 8,7 tys. w pierwszym półroczu tego roku. W odniesieniu do trzech pierwszych kwartałów 2018 r. (łączna moc 46 MW) obecny wzrost jest trzykrotny.

Spośród wszystkich przyłączonych w tym roku mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, zdecydowana większość została wykonana w technologii fotowoltaicznej. Ponadto do sieci przyłączono trzy elektrownie wiatrowe i trzy wodne, będące mikroinstalacjami.

Spółka przyłączyła także 59 odnawialnych źródeł energii innych, niż mikroinstalacje, z których trzy nie zostały wykonane w technologii fotowoltaicznej. Były to elektrownia wodna, elektrownia wiatrowa i elektrownia wykorzystująca biogaz rolniczy.

Działająca na południu Polski firma Tauron Dystrybucja to największy w Polsce dystrybutor energii elektrycznej, dysponujący siecią 235 tys. km linii energetycznych na obszarze blisko 58 tys. km kw.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Sejm znowelizował ustawę o OZE

Rocznie firma przesyła ok. 50 tys. gigawatogodzin energii do ok. 5,6 mln klientów. Spółka jest częścią grupy energetycznej Tauron Polska Energia.

PAP, PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem