X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Gospodarka Chin kolejny rok na hamulcu. Wzrost PKB nadal jednak imponuje

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 14:25
Chińska gospodarka rosła w ubiegłym roku w najwolniejszym tempie od prawie trzech dekad. Oficjalne dane pokazują, że druga co do wielkości gospodarka świata zwiększyła się "tylko" o 6,1 proc. Kraj boryka się ze słabym popytem wewnętrznym i skutkami wojny handlowej z USA.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Akkal/Polskie Radio

Konflikt handlowy ze Stanami Zjednoczonymi trwa już od dwóch lat i od tego czasu rząd chiński wdraża środki w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego.

Teraz – po podpisaniu wstępnej umowy handlowej ograniczającej "wojnę" celną pomiędzy dwoma najpotężniejszymi gospodarkami świata – wraca zaufanie do chińskiej produkcji i przemysłu, jednak analitycy wciąż nie są pewni, czy porozumienie przyniesie oczekiwane rezultaty.

Chiny-USA-pieniadze-banknoty-pap-1200.jpg
Koniec wojny, nowy etap. Jest porozumienie handlowe USA-Chiny

Pekin wprowadza dodatkowe środki stymulujące,

Chińskie władze wprowadziły w celu pobudzenia gospodarki obniżkę podatków i umożliwiły samorządom sprzedaży obligacji na sfinansowanie programów infrastrukturalnych. Zachęcają również banki krajowe do udzielania większych pożyczek, zwłaszcza małym firmom.

Nowe pożyczki w lokalnej walucie osiągnęły w ubiegłym roku rekordowy poziom 2,44 bln dolarów, jednak wzrost inwestycji spada do rekordowo niskiego poziomu.

Chociaż stopa wzrostu wynosząca 6,1 proc. jest najsłabszym wynikiem chińskiej gospodarki od 29 lat, bo kraj ten jeszcze w pierwszej dekadzie XXI wieku notował wzrost dwucyfrowy, to rozwój gospodarczy jest i tak znacznie szybszy niż w innych dobrze rozwiniętych państwach. Na przykład amerykański bank centralny przewiduje, że w tym roku gospodarka USA wzrośnie o około 2,2 proc.

Pomocna wojna handlowa?

1200_Trump_shutterstock.jpg
Ocieplenie stosunków na linii USA-Chiny

– W wielu krajach najwolniejszy wzrost PKB od trzech dekad może wywołać panikę, ale nie w Chinach. Ta 6,1 proc. PKB mieści się w długofalowych planach rządu, ponieważ chińscy decydenci od lat starają się stopniowo zmniejszać oczekiwania.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Wicepremier Chin w Waszyngtonie. Podpisze porozumienie handlowe z USA

Próbują oderwać się od lat niezrównoważonego, zawrotnego wzrostu, który zniszczył środowisko naturalne i doprowadził do eksplozji zadłużenia niemożliwego do zaspokojenia – uważa Stephen McDonell, korespondent BBC w Chinach.

Według korespondenta rząd ChRL podejmuje działania stymulujące, aby spowolnienie gospodarki nie nastąpiło zbyt gwałtownie, a niektórzy analitycy twierdzą wręcz, że wojna handlowa mogła nawet pomóc chińskiej gospodarce.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Pokłosie wojny handlowej z USA . Chiny tną wzrost PKB

W ramach pierwszego etapu porozumienia handlowego ze stanami Zjednoczonymi Chiny zobowiązały się do zwiększenia importu z USA o 200 mld dolarów powyżej poziomu z roku 2017 i wzmocnienia zasad własności intelektualnej. W zamian USA zgodziły się na zmniejszenie o połowę niektórych ceł, które nałożyły na chińskie produkty.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/BBC/DoS

Zobacz więcej na temat: Chiny pkb USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pokłosie wojny handlowej z USA . Chiny tną wzrost PKB

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 08:01
Chiny, obniżyły swój cel wzrostu gospodarczego w 2019 r. do 6-6,5 proc. wobec ubiegłorocznego celu około 6,5 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ocieplenie stosunków na linii USA-Chiny

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 05:50
Rozejm w wojnie handlowej pomiędzy USA a Chinami staje się faktem. Przedstawiciele obu krajów podpiszą w środę w Waszyngtonie porozumienie, na mocy którego Pekin zakupi amerykańskie produkty za niemal 200 miliardów dolarów. W zamian za to Stany Zjednoczone wstrzymają podnoszenie ceł na chińskie produkty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wicepremier Chin w Waszyngtonie. Podpisze porozumienie handlowe z USA

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 07:19
W Waszyngtonie dojść ma do podpisania tzw. pierwszego etapu porozumienia handlowego Stanów Zjednoczonych i Chin. Chińskiej delegacji przewodniczy wicepremier Liu He.
rozwiń zwiń

Czytaj także

LOT otwiera połączenie z lotniskiem Pekin-Daxing. To jeden z największych portów na świecie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 12:08
Wieczorem z warszawskiego lotniska Chopina wystartuje pierwszy rejsowy samolot Polskich Linii Lotniczych LOT na nowe lotnisko w Pekinie - Daxing . Otwarty jesienią ubiegłego roku port ma być największym lotniskiem na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec wojny, nowy etap. Jest porozumienie handlowe USA-Chiny

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 19:50
Stany Zjednoczone i Chiny zawarły częściowe porozumienie handlowe. Podpisy pod dokumentem złożyli w Białym Domu prezydent USA Donald Trump i chiński wicepremier Liu He. Obaj przywódcy zapowiedzieli rozpoczęcie nowego etapu w relacjach między Waszyngtonem a Pekinem.
rozwiń zwiń