GUS skorygował w górę PKB Polski za IV kwartał 2019 roku

2020-02-28, 12:30

GUS skorygował w górę PKB Polski za IV kwartał 2019 roku
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, Autorstwa Gorodenkoff

Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2019 r. wzrósł o 3,2 proc. (licząc rok do roku) czyli niżej w porównaniu ze wzrostem o 3,9 proc. licząc rok do roku  w III kwartale - wynika z komunikatu GUS. Wcześniej GUS podał we wcześniejszych szacunkach, że PKB w IV kwartale ( licząc rok do roku) wzrosło o 3,1 proc.

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w IV kwartale 2019 roku wzrosły o 4,9 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 3,3 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 2,2 proc. (licząc rok do roku).

Wyniki PKB za IV kwartał poniżej oczekiwań analityków

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes w dniach 3-5 lutego listopada ub. roku, spodziewali się, że w IV kw. inwestycje wzrosną o 7,2 proc., konsumpcja prywatna o 3,5 proc., zaś popyt krajowy o 3,4 proc. (licząc rok do roku).

W opinii resortu finansów, dane GUS o PKB za IV kwartał 2019 roku pokazują niezły stan polskiej gospodarki pomimo wyraźnego spowolnienia gospodarczego w krajach Unii, widocznego zwłaszcza w Niemczech, które od lat są największym partnerem handlowym Polski. Przed recesją nadal chroni nas wysoki poziom konsumpcji wewnętrznej, co jest efektem dużych transferów finansowych z budżetu do polskich rodzin, takich jak np. 500 plus.

PKB Polski na początku roku to 3 procent  

Bieżące dane sugerują, że dynamika wzrostu PKB w pierwszym kwartale 2020 r. utrzyma się na poziomach zbliżonych do 3 proc. rok do roku - uważa ekonomista Jakub Rybacki z banku ING. Zwrócił jednak uwagę, że prognozy na przyszłość mogą być obarczone dużym ryzykiem związanym z koronawirusem.

-Spodziewamy się stabilizacji tempa wzrostu wydatków konsumpcyjnych oraz niższego wzrostu inwestycji. Bieżące prognozy obarczone są wciąż istotnym ryzykiem, związanym z ewentualnymi skutkami epidemii koronawirusa w Europie oraz jej wpływie na aktywność gospodarczą UE w marcu.  Ale bardziej prawdopodobne są raczej negatywne zaskoczenia, aniżeli odbicie na plus obecnej dynamiki wskaźników gospodarczych - podsumował ekonomista z banku ING BŚ.

Pozytywnym sygnałem jest wyraźnie wyższy od oczekiwań rynkowych wzrost inwestycji, który w całym 2019 r. wyniósł 6,9 proc. - stwierdzili eksperci ministerstwa rozwoju w komentarzu do piątkowych danych GUS.

Analitycy resortu rozwoju zwrócili uwagę, że mimo wciąż niekorzystnej sytuacji gospodarczej w strefie euro czy globalnych napięć handlowych, popyt zagraniczny wykazał się w ostatnim kwartale 2019 r. relatywnie wysokim, dodatnim wkładem we wzrost PKB (+1,1 pkt. proc.).  Ich zdaniem oznacza to, że polskie przedsiębiorstwa w dalszym ciągu wykazują się wyjątkową odpornością na niesprzyjające warunki w otoczeniu gospodarczym, utrzymując, a na niektórych rynkach nawet wzmacniając swoją pozycję konkurencyjną.


PolskieRadio24/IAR/PAP/sw

Polecane

Wróć do strony głównej